Domáce Kategórie Kauzy Politika Spoločnosť Top

Polícia žiada o menšiu medializáciu vyšetrovania vraždy Kuciaka. Niektoré informácie len ubližujú

Polícia žiada médiá o pochopenie. Prive+a informácií môže škodiť. Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Polícia si pred malou chvíľou na sociálnu sieť zavesila status, v ktorom upozorňuje na únik informácií zo spisu o vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.  Vo svojich radoch však majú vraj zavedené také mechanizmy, aby informácie z vyšetrovacieho spisu nikto nevyniesol. Kto je za únikom informácií však nešpecifikovali. Varujú tiež, že médiá môžu prílišným informovaním mariť vyšetrovanie. V podobnom  duchu sa v minulosti vyjadrila aj Generálna prokuratúra. 

Polícia zrejme narážala na včerajšie informácie Denníka N, ktorý tvrdil, že Peter Tóth môže byť ďalším svedkom v prípade. “Od zadržania osôb obvinených z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pravidelne médiá publikujú informácie rôzneho charakteru. Či už pravdivé, polopravdivé, nepravdivé alebo dezinformačné informácie zásadným spôsobom sťažujú a komplikujú prácu policajného tímu. Publikované informácie majú vplyv na výpovede svedkov. Aj napriek žiadosti Generálnej prokuratúry ich medializácia naďalej pokračuje,” píše sa v statuse.

Vyšetrovanie podľa polície stálo príslušníkov mnoho síl. Zvládli to napriek tlaku verejnosti a práve vďaka ich vytrvalosti sa dnes o vražde vie to, čo sa vie. Ak sa ukončenie prípadu oddiali o niekoľko mesiacov, alebo sa úplne zmarí, verejnosť bude odsudzovať len a len prácu polície, neuvedomujúc si, že veľký podiel na tom mali zverejnené informácie v médiách, ktoré nepomáhali, ale ubližovali,” varuje polícia. 

V statuse opätovne požiadali médiá o zváženie každej publikovanej informácie. “Cenzúra neexistuje, nemôžeme im nič zakázať, ale žiadame o pochopenie. Až keď budú páchatelia právoplatne odsúdení, len vtedy budeme mať pokoj a nech sa až potom stane vyšetrovací spis „vecou verejnou“,”píše polícia.

Vo vlastných radoch vraj majú poriadok. “V našom vyšetrovacom tíme máme zavedené také kontrolné mechanizmy, podľa ktorých sme presvedčení, že zdrojom týchto informácií nie je Policajný zbor,” povedal riaditeľ národnej protizločineckej jednotky NAKA Branislav Zurian.

“Taktiež týmto vyjadrením nepotvrdzujeme a nevyvraciame pravdivosť akýchkoľvek publikovaných informácií v médiách,” dodala polícia na záver.