Domáce Politika

Polícia zastavila trestné stíhanie Mečiara v kauze amnestií. SaS okamžite reaguje

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave zastavil trestné stíhanie bývalého predsedu vlády SR Vladimíra Mečiara pre zneužitie právomoci verejného činiteľa v kauze amnestií. Prokurátorka rozhodnutie odsúhlasila. TASR o tom informoval Matej Izakovič z Krajskej prokuratúry Bratislava.

Podozrenie pre zneužitie právomoci verejného činiteľa pramenilo z udelenia amnestií v kauze únosu prezidentovho syna Michala Kováča ml. v roku 1995. Na tento skutok udelil Mečiar svojho času amnestie, ktoré boli zrušené. Následne začala polícia pre tento skutok v júli 2017 vyšetrovanie, ktoré bolo zastavené v auguste vzhľadom na údajné premlčanie. Od októbra toho roku sa však vyšetrovalo opäť a v júli tohto roka ho vyšetrovateľ KR PZ v Bratislave zastavil, načo upozornila TV Markíza.

Polícia trestné stíhanie zastavila, na čo upozornila TV Markíza. „Prokurátorka Krajskej prokuratúry Bratislava, ktorá vo veci vykonáva dozor, vyhodnotila uvedené rozhodnutie ako dôvodné a v súlade so zákonom,“ uviedol pre TASR prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava Matej Izakovič.

SaS žiada Čižnára, aby nedovolil zastaviť stíhanie Mečiara

Strana SaS žiada generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby nedovolil zastavenie trestného stíhania Vladimíra Mečiara v kauze udelenia amnestií za únos Michala Kováča ml. Informoval o tom hovorca SaS Róbert Buček. Generálna prokuratúra (GP) SR posúdi zákonnosť postupu. TASR o tom informovala hovorkyňa GP SP Andrea Predajňová.

Podľa SaS dosiahol Mečiar udelením amnestií stupeň pohŕdania právom a spravodlivosťou, ktorý nemôže zostať nepotrestaný. „Platí to o to viac, že Vladimír Mečiar je v kauze zavlečenia Michala Kováča ml. do Rakúska jedným z podozrivých. To znamená, že amnestie mohol udeliť aj sebe,“ uviedlo vedenie SaS.

      “Generálna prokuratúra Slovenskej republiky si vyžiadala správu o stave veci za účelom posúdenia zákonnosti postupu orgánov činných v trestnom konaní,“ uviedla Predajňová. Dodala, že  dozorovú právomoc v tejto veci vykonáva prokurátor KP Bratislava a je oprávnený samostatne toto rozhodnutie vyšetrovateľa preskúmať a rozhodnúť o ňom.