Domáce Politika Top

Polícia zadržala už aj exministra Ruska, navrhuje väzbu jemu aj Kočnerovi

Marián Kočner a Pavol Rusko - Zdroj: SITA/Branislav Bibel, Diana Černáková

RATISLAVA – Zadržaný podnikateľ Marián Kočner, ako aj Pavol Rusko, ktorý bol v čase výsluchu ešte na slobode, odmietajú obvinenie vznesené Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA). Oboch dnes polícia za prítomnosti ich právnych zástupcov vypočula.   „Klient sa vyjadril, v krátkosti logicky vysvetlil jednotlivé nepresnosti uznesenia o vznesení obvinenia,” povedal dnes novinárom pri odchode z budovy policajného prezídia v Bratislave právny zástupca Kočnera Martin Pohovej.

Podľa jeho slov je jeho klient momentálne stále zadržaný, nevedel však povedať, či bude podaný návrh na vzatie do väzby. Dôvody na väzbu pre jeho klienta však podľa neho neexistujú. “Klient je v poriadku, znáša to v pohode,” povedal.

„Klient poprel vinu. Problém nastal, keď sme oprávnene žiadali doplnenie informácií, ktoré z uznesenia (o obvinení, pozn.) neboli zrejmé. Vyšetrovateľ odmietol tieto špecifikovať a my sme podali opravný prostriedok,” povedal obhajca Ruska Marek Para. Uznesenie podľa neho nebolo vyhotovené v takej kvalite, aby bolo vyhodnotené v celom rozsahu a aby sa mohol objektívne vyjadriť.

Polícia medzitým na sociálnej sieti informovala, že obom obvineným navrhuje väzbu. Zároveň potvrdila zadržanie Ruska. Podľa polície čelia obaja obvineniu z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v jednočinnom súbehu so zločinom marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva. Obvinenie vzniesla Národná jednotka finančnej polície. „O ďalšom postupe rozhodne prokurátor,” konštatuje polícia.

Podľa mediálneho zástupcu TV Markíza Petra Papanka konanie polície potvrdzuje, že podozrenia, ktoré spoločnosť opísala v trestnom oznámení voči Kočnerovi a Ruskovi, sú závažné. „Pravosť zmeniek spochybňujeme od začiatku sporu. Okresnému súdu sme predložili dôkazy zdôvodňujúce podozrenie z falšovania zmeniek na základe objektívne overiteľných skutočností. Sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v účtovníctve Markízy, ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako došlo k uplatneniu podvodných nárokov. Tvrdíme, že celý tento príbeh z dielne Mariána K. je vymyslený, zmenky neboli vytvorené v roku 2000, ale neskôr, teda v čase, keď Rusko už nebol štatutárom TV Markíza,” zdôraznil.