Zahraničné

Polícia vysťahovala 600 Tibeťanov z utečeneckého tábora pri Paríži

Zdroj: TASR / AP

ACHÉRES – Približne 600 žiadateľov o azyl z Tibetu vysťahovali v utorok francúzske úrady z tábora, ktorý vznikol na okraji lesa za metropolou Paríž a v ostatnom čase sa stal miestom zhromažďovania Tibeťanov žijúcich v exile. Uviedla to agentúra AFP.

 

Tábor vznikol vlani v auguste v obci Achéres ležiacej približne 30 kilometrov severozápadne od Paríža po tom, ako v oblasti zlikvidovali viacero podobných táborov. Miesto priťahovalo Tibeťanov už od roku 2010, keď tam miestna humanitárna organizácia začala migrantom ponúkať jedlo, sprchy i pomoc s podávaním žiadostí o azyl.

Tábor úrady zlikvidovali, pričom v utorok ráno z neho autobusmi odviezli do dočasných príbytkov migrantov — ženy a mužov — okrem rodín s deťmi, informoval spravodajca AFP.

Marc Honoré, starosta obce Achéres, na margo vypratania tábora povedal, že by bolo “neprijateľné nechať týchto ľudí žiť v takýchto podmienkach”. Zároveň však uznal, že počet migrantov v oblasti sa každým rokom zvyšuje, pričom tento trend sa asi tak skoro nezastaví.

Tibeťania už roky utekajú zo svojej vlasti. Dôvodom sú tvrdé zásahy čínskej vlády, ktorá v roku 1959 potlačila tamojšie protičínske povstanie. Podľa odborníčky na Tibet Francoise Robinovej z francúzskeho Národného inštitútu pre orientálne jazyky a civilizácie (INALCO) žije aktuálne vo Francúzsku približne 8000 Tibeťanov.