Zahraničné

Polícia prišla zatknúť peruánskeho exprezidenta. Šokujúca reakcia, zastrelil sa

Alan García - Zdroj: SITA/AP Photo/Karel Navarro, File

LIMA – Bývalý peruánsky prezident Alan García zomrel v stredu v nemocnici, kam ho previezli po tom, ako sa vo svojom dome v peruánskej metropole Lima postrelil do hlavy. S odvolaním sa na vyhlásenie exprezidentovej strany – Americkej revolučnej ľudovej aliancie (APRA) – o tom informovala agentúra AFP.

García sa do hlavy postrelil v stredu práve v čase, keď sa ho polícia chystala zatknúť v súvislosti s rozsiahlou korupčnou kauzou. “Alan García zomrel, nech žije APRA,” uviedol generálny tajomník strany Omar Quesada.

Správu o úmrtí Garcíu následne potvrdil aj súčasný peruánsky prezident Martín Vizcarra. Podľa agentúry AP uviedol, že 69-ročný García skonal v stredu po tom, ako sa v Úrazovej nemocnici Casimira Ullou v Lime podrobil chirurgickému zákroku.

Podľa údajov tlačovej agentúry AP bol na Garcíu vydaný zatykač v súvislosti s podozrením, že prijal nezákonnú platbu od brazílskeho stavebného koncernu Odebrecht. Exprezident prijatie takýchto peňazí popiera. García čelí vyšetrovaniu v prípade úplatkov, ktoré boli údajne vyplatené počas výstavby limského metra v rokoch 2006 – 2011, keď bol tento politik pri moci.

Okolo koncernu Odebrecht sa odvíja v súčasnosti najväčší korupčný škandál Latinskej Ameriky, pripomenula AP. V dohode o vine a treste s ministerstvom spravodlivosti Spojených štátov táto firma v roku 2016 priznala, že vyplatila skorumpovaným predstaviteľom v rôznych častiach Latinskej Ameriky takmer 800 miliónov dolárov výmenou za významné zákazky v oblasti infraštruktúry.