Domáce Kauzy Spoločnosť Top

Polícia navrhuje obžalovať Pavla Ruska z objednávky vraždy. Na ťahu je prokuratúra

Pavol Rusko musí nosiť náramok na monitorovanie pohybu. - Foto: Ján Zemiar

BRATISLAVA – Policajný vyšetrovateľ navrhol obžalovať Pavla Ruska z objednávky vraždy jeho vtedajšej obchodnej spoločníčky Silvie Volzovej. Rusko sa mal pokúsiť objednať si jej vraždu u vtedajšieho bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka. S touto informáciou ako prvý prišiel denník SME.

Na ťahu je prokurátor. “Včera ( 5.12.2018) vyšetrovateľ podal na Krajskú prokuratúru v Bratislave návrh na podanie obžaloby na štyri osoby. O ďalšom postupe rozhodne dozorujúci prokurátor,” napísalo pre Glob.sk policajné prezídium. Okrem Ruska ide o odsúdených členov podsvetia Mikuláša Černáka, Róberta Lališa a Miloša Kaštana.

Ten po preštudovaní spisu aj návrhu na obžalobu rozhodne, či Rusko skutočne pôjde pred súd.

“Domnievam sa, že dokazovanie preukázalo, že vznesenie obvinenia Pavlovi Ruskovi bolo dôvodné,” reagoval na ukončenie vyšetrovania Volzovej právny zástupca Roman Kvasnica pre SME. “Orgány činné v trestnom konaní zatiaľ preukázali, že bol reálne ohrozený život mojej mandantky,” povedal.

Pavol Rusko bol v minulosti šéfom Markízy a taktiež podpredsedom vlády. So Silviou Volzovou mal mať v roku 1997 tak vážne spory, že si mal u Mikuláša Černáka objednať jej vraždu. Tieto podozrenia začala polícia vyšetrovať ešte počas minulého roka na základe výpovede samotného Černáka. Ten sa rozhodol z väzenia vypovedať. “Rusko povedal, že to bude dobre zaplatené a že jemu tam ide o veľa. Hlavne, že to musí byť urobené čisto,“ uviedol Černák v trestnom oznámení minulý rok. Dokončenie “akcie” malo zmariť Černákovo zatknutie v roku 1997.

Pavol Rusko však tvrdí presný opak. Nepopiera, že sa s Černákom stretol, tvrdí však, že si uňho overoval podozrenie, že chcela Silvia Volzovová zabiť jeho.

Polícia Ruska obvinila počas októbra minulého roka.

Súd ho vzal do vyšetrovacej väzby. Tam bol počas vypočúvania dôležitých svedkov. Od novembra minulého roka je na slobode no kvôli monitorovaniu jeho pohybu musí nosiť elektronický náramok  Krajský súd v Bratislave mu na začiatku mája uložil aj povinnosť podrobiť sa dohľadu probačného a mediačného úradníka či zákaz vycestovať do zahraničia. K probačnému úradníkovi sa na KS v Bratislave podľa informácií TASR pravidelne dostavuje.

Pavol Rusko tiež figuruje v kauze zmenky. V tejto kauze figuruje spolu s Marianom Kočnerom.

 “O podaní návrhu na obžalobu vieme. Z nášho pohľadu vyšetrovateľ podal návrh na obžalobu napriek viacerým procesným pochybeniam a dôkazným nezrovnalostiam. Pritom je motivovaný snahou prehodiť dôkaznú mizériu na plecia prokuratúry a súdov. Ak by prokurátor predsa podal obžalobu a nedoplnil vyšetrovanie, vyjadríme sa s klientom podrobnejšie,” reagoval vo štvrtok pre TASR obhajca Pavla Ruska Marek Para.