Domáce Regióny Spoločnosť Top

VIDEO Polícia v strehu. Na cesty vyšli “sviatoční” vodiči, na cintoríny vreckári

Na cestách vo sviatočné dni možno stretnúť viac policajných hliadok. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

BRATISLAVA – Vodiči, pozor! Počas “dušičkového obdobia” bude na slovenských cestách zvýšené množstvo policajných hliadok. Ako informoval Policajný zbor, cieľom je chrániť bezpečnosť na cestách. Počas týchto dní sa totiž množstvo ľudí presúva nielen cez celé Slovensko, ale aj do odľahlejších oblastí, kde cestné komunikácie počas roka nie sú až tak zaťažené. Rizikovými osobami sú tiež “sviatoční vodiči” – teda ľudia, ktorí za volant sadajú len výnimočne. 

 

Polícia so zvýšenou premávkou počíta. “Tak ako každý rok aj tento rok prijímame opatrenia počas Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých. Cieľom je chrániť život, zdravie a majetok občanov a samozrejme zabezpečiť verejný poriadok,” informovala Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia PZ. “Na zvýšených opatreniach sa podieľajú rôzne zložky polície, dopravní policajti budú podľa potreby riadiť a usmerňovať premávku na príjazdových cestách k cintorínom a na parkoviskách. Dohliadnu aj na frekventované križovatky a hlavné cestné ťahy,” napísala hovorkyňa.

Problémom počas sviatkov však nie sú len vodiči. Množstvo odstavených áut je raj pre zlodejov. “Hliadky poriadkovej polície budú strážiť verejný poriadok a posvietia si na zlodejov najmä v okolí cintorínov. Železniční policajti budú na staniciach a vo vlakoch dohliadať na verejný poriadok. Pod dohľadom policajtov budú aj frekventované miesta, kde je zvýšený pohyb chodcov,” informovala hovorkyňa.

VIDEO: Polícia radí

Polícia pridala aj niekoľko rád, ktoré môžu uchrániť váš majetok. “Sviatok všetkých svätých, či Dušičky sprevádzajú emócie, ktoré znižujú našu pozornosť. Mnohí z nás zavítajú na cintoríny, kde v okolí zaparkujú vozidlo. V aute by však nemalo zostať nič hodnotné,” upozorňujú muži zákona. “To platí aj pri návšteve kostolov, kde pri chvíľke nepozornosti môžeme prísť o kabát alebo kabelku. Rovnako ostražití by sme mali byť aj v hromadných dopravných prostriedkoch,” varuje polícia.

Na pozore treba byť aj v nákupných centrách. Začína sa obdobie vianočných sviatkov, teda aj obdobie “vreckárov”. “Niektorí z nás možno už s predstihom pôjdu na nákup vianočných darčekov. V nákupných centrách bude našu pozornosť pútať ponúkaný tovar. Aj takýto moment je príležitosťou pre vreckárov. Nedajme im preto šancu a veci majme pod kontrolou. Nenosme so sebou veľkú hotovosť a plaťme radšej kartou,” radí polícia.

Zlodeji sa nevyhýbajú ani miestam posledného odpočinku. “Každoročne zaznamenávame v tomto období množstvo krádeží na cintorínoch. Pokiaľ spôsobená škoda nepresiahne 266 eur, je klasifikovaná ako priestupok, pokiaľ je nad touto hranicou, ide už o trestný čin, za ktorý hrozí až dvojročné väzenie,” dodala hovorkyňa.

Polícia posilní hliadky počas sviatkov aj vo vlakoch. Zdroj: TASR