Spoločnosť Zahraničné

Polícia bola v deň masakru v mešite upozornená i na ďalší útok. Strelec zastihol moslimov pri modlitbe

Zdroj: TASR / AP

WELLINGTON – Polícia na Novom Zélande bola v ten istý deň, keď strelec v máji 2019 zabil v meste Christchurch 51 modliacich sa moslimov, upozornená, že útok hrozí aj v inej mešite.

 

V utorok o tom informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na tamojšie združenie islamských žien IWCNZ. Organizácia tvrdí, že políciu i bezpečnostné zložky viackrát upozornila na im adresované rasistické vyhrážky – vrátane správy na Facebooku o spálení Koránu pred mešitou v meste Hamilton. Tento útok sa mal podľa vyhrážky odohrať 15. mája 2019, teda v ten istý deň ako streľba v mešite v  Christchurchi. “Polícia mala dostatok spravodajských informácií na to, aby spustila koordinovanú celonárodnú stratégiu,” domnieva sa združenie islamských žien. Každá mešita v krajine mala byť podľa mienky IWCNZ okamžite v ten deň políciou ihneď informovaná a v strehu.

Podľa organizácie sa novozélandská polícia a vládni predstavitelia sústreďujú len na boj proti moslimským teroristom – a islamskú komunitu ako takú nechávajú zraniteľnú pred narastajúcim pravicovým extrémizmom. “Dôkazy naznačujú, že zamestnanci verejného sektora prinajlepšom nevykonávali svoje funkcie poriadne a v najhoršom prípade zámerne ignorovali naše žiadosti…” povedala hlavná predstaviteľka organizácie Aliya Danzeisenová.

Polícia sa k situácii vyjadrí až po oficiálnom ukončení vyšetrovania streľby, ktorého výsledky by mali byť zverejnené tento mesiac, informoval policajný hovorca. Povedal však, že osobu podozrivú v prípade vyhrážania identifikovali a oficiálne napomenuli. Incident v Christchurchi, ktorý sa odohral 15. marca 2019, je vôbec najhoršou masovou vraždou v moderných dejinách Nového Zélandu. Austrálčan Brenton Tarrant svoj útok streamoval na sociálnej sieti Facebook. Všetky jeho obete tvoria moslimovia vrátane detí, žien a starých osôb. Tarrant sa k útoku priznal. Súdny proces v tomto prípade sa má začať 24. augusta tohto roku.