Politika Zahraničné

Policajti v Hongkongu rozohnali demonštrantov, ktorí zablokovali dopravné tepny

Policajti rozohnali demonštrantov, ktorí zablokovali dopravné tepny. Zdroj: SITA/AP

HONGKONG – Polícia rozohnala v pondelok protivládnych demonštrantov, ktorí sa pokúsili zablokovať kľúčové dopravné tepny v Hongkongu. Stalo sa tak v deň, keď sa pripomína odovzdanie tejto bývalej britskej kolónie pod správu Číny, informovala agentúra AFP. 

 

Toto výročie vyvoláva v Hongkongu protesty každoročne. Avšak tento rok sa očakáva, že budú ešte masívnejšie vzhľadom na sporný návrh zákona o extradícii, ktorý by umožnil vydávania osôb podozrivých zo spáchania trestného činu do pevninskej Číny.

Malé skupiny prevažne mladých maskovaných demonštrantov zablokovali už v pondelok na úsvite tri hlavné dopravné tepny, a to za pomoci kovových a plastových zábran. Ťažkoodenci miestnej polície proti nim spočiatku nezasahovali, neskôr ich však rozohnali paprikovým sprejom a obuškami.

K zrážkam došlo ešte pred začiatkom veľkého protestného pochodu, ktorý sa na výročie odovzdania Hongkongu pod správu Číny, koná každý rok. Jeho účastníci požadujú zachovanie hongkonskej samosprávy a rozšírenie demokratických slobôd.

Na pondelok pripadá 22. výročie vrátenia Hongkongu Číne, ku ktorému došlo 1. júla 1997.

Mesto zažíva v posledných troch týždňoch vlnu masových protestov, na ktorých sa zúčastnili milióny ľudí. Podľa organizátorov ide o najväčšie demonštrácie v Hongkongu od roku 1997. Hongkonská administratíva v reakcii na pobúrenie verejnosti pozastavila schvaľovanie sporného zákona o extradícii na neurčito.

Demonštranti sa pokúsili vrthnúť do priestorov zákonodarnej rady

Protivládni demonštranti v Hongkongu porozbíjali v pondelok okná na budove miestnej zákonodarnej rady a pokúsili sa vniknúť dovnútra, pričom prerazili sklenené dvere pomocou kovového vozíka. Polícia proti nim použila dráždivé spreje, informovala tlačová agentúra AFP.

Príslušníkov poriadkovej polície bolo vidieť aj v samotnej budove, ktorá je posledné tri týždne stredobodom protestov. Tie súvisia s požiadavkami na stiahnutie návrhu zákona, ktorý by umožnil vydávanie osôb orgánom v pevninskej Číne.