Domáce Politika

Policajný šéf sa stretol s Kiskom: Témami únos Vietnamca, Noční vlci či vražda Kuciaka

Milan Lučanský - Zdroj: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA – Slovenská polícia zatiaľ v súčinnosti s nemeckými orgánmi spravila v súvislosti s kauzou únosu vietnamského občana všetko, o čo bola požiadaná, a to aj proaktívne. Po stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom to novinárom povedal policajný šéf Milan Lučanský. Kiska sa na tento prípad pýtal a podľa Lučanského vyjadril nespokojnosť s postupom slovenskej polície.

„Je z nemeckej strany avizované v najbližších dňoch či týždňoch stretnutie, kde sa urobia niektoré úkony. Ja tam budem prítomný,” deklaroval Lučanský. Na otázku, či by slovenská polícia nemala začať samostatné vyšetrovanie, policajný prezident odvetil, že slovenskí policajti boli nemeckým kolegom súčinní.

„Zatiaľ u nás nebeží trestné konanie, ak nenastanú iné skutočnosti. Ale ja urobím všetko preto, aby táto kauza bola vyjasnená a aby netraumatizovala spoločnosť,” uistil. Lučanský zároveň podotkol, že skutok sa stal mimo Slovenska. Na upozornenie, že Vietnamec mal nastúpiť do slovenského vládneho špeciálu na bratislavskom letisku, odvetil, že on takéto informácie nemá.

Monitorujú hrozby

Polícia podľa Lučanského zároveň robí všetko preto, aby eliminovala akúkoľvek hrozbu zo strany Slovenských brancov či ruskej skupiny motorkárov Noční vlci.  „My sme ale represívna zložka. Monitorujeme ich, aby sa zistilo, či páchajú trestnú činnosť alebo priestupky. S pánom prezidentom Kiskom sme sa zhodli, že v súvislosti s brancami by mal väčšiu úlohu zohrať štát. Je za hranou, aby sme nechali mladých ľudí zhromažďovať sa a skúšať si vojenské taktiky a techniky,” povedal.

Pri Nočných vlkoch zase Lučanskému chýba politické stanovisko. „Ak bude vôľa a povie sa, že je to propaganda nezlučiteľná so záujmami SR, tak sa im zakáže vstup,” avizoval. Na skutočnosť, že Noční vlci sú považovaní za nástroj hybridnej vojny, Lučanský poznamenal, že na Slovensku sú samostatné oddelenia, ktoré sa takýmito prípadmi zaoberajú.

Policajný prezident sa taktiež stretol s tímom vyšetrovateľov vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a plánuje ho posilniť.

„Spravil som tam jemné úpravy, zabezpečili sa im materiálno-technické veci. Je mojím plánom posilniť ho aj vzhľadom na moju minulosť. Keďže som pracoval na vraždách, chcem do toho vniesť iný pohľad, aby sa to pohlo,” avizoval. Lučanský môže podľa svojich slov len dúfať, že sa túto vraždu podarí objasniť. Detaily hovoriť nechcel, aby nepomáhal páchateľom.