Politika Zahraničné

Pokiaľ by sme chceli zablokovať Hormuzský prieliv, urobíme to verejne, tvrdí Irán

Iránska armáda poprela v pondelok zodpovednosť za útok na dva ropné tankery. Zdroj: SITA/AP

LONDÝN – Iránska armáda poprela v pondelok zodpovednosť za útok na dva ropné tankery, ktorý sa odohral minulý štvrtok v Ománskom zálive. Dodala, že pokiaľ by sa rozhodla Hormuzský prieliv, cez ktorý prúdi ropa vyvážaná z Perzského zálivu, blokovať, urobila by tak verejne, píše v pondelok agentúra AP.

 

“Pokiaľ ide o nové incidenty v Perzskom zálive… pokiaľ sa Iránska islamská republika rozhodne zablokovať vývoz ropy cez Hormuzský prieliv, je vojensky dostatočne silná na to, aby tak urobila úplne a verejne,” povedal podľa iránskej tlačovej agentúry Fars náčelník generálneho štábu iránskych ozbrojených síl generál Mohammad Bagherí.

Terčom útoku v blízkosti Hormuzského prielivu sa stali ropný tanker Kokuka Courageous, plaviaci sa pod vlajkou Panamy, a tanker Front Altair pod vlajkou Marshallových ostrovov. Podľa regionálnych médií došlo na lodiach k explóziám a požiarom, pričom posádky museli evakuovať.

Incident sa odohral mesiac po tom, ako boli terčmi útokov pri brehoch Spojených arabských emirátov iné štyri tankery. Útoky len vystupňovali dlhotrvajúce napätie medzi Iránom a Spojenými štátmi a ich spojencami v Perzskom zálive.