Domáce Politika Top

Pokiaľ budú na Slovensku ľudia mlčať, veci sa nepohnú, tvrdí Kiska

BRATISLAVA – Pokiaľ budú na Slovensku ľudia mlčať, veci sa nepohnú dopredu, reagoval na utorňajší protest proti korupcii prezident Andrej Kiska.

„Veľmi si vážim a vyzývam ľudí, aby boli aktívni, aby sa slušnou formou vyjadrovali k problémom, ktoré nás všetkých trápia,” povedal dnes novinárom prezident. Kiska pripomenul, že korupcia nie je len o dobrých zákonoch, korupcia je v prvom rade o ľuďoch.

Viactisícová účasť

Približne päťtisíc ľudí sa v utorok zúčastnilo na proteste proti korupcii v Bratislave. Podujatie organizovali stredoškolskí študenti, ale zúčastnili sa na ňom ľudia všetkých vekových kategórií.

Protestujúci sa o 17:00 pohli z Hviezdoslavovho námestia smerom na Námestie SNP, pričom v čele išli protestujúci s transparentom s nápisom „Skutok sa stal”. Demonštranti držali transparenty s nápismi „Korupcia ničí slobodu”, „Oni držia spolu, my musíme tiež” alebo „Vrahovia demokracie” a tiež vlajky Slovenskej republiky.

Požiadavky organizátorov

Organizátori utorňajšieho protikorupčného študentského pochodu spísali memorandum s požiadavkami, ktoré odovzdali na Úrade vlády SR. Memorandum, ktoré prečítali aj na záver protestu, obsahuje štyri požiadavky. Prvou je odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Druhou je zrušenie Mečiarových amnestií. Treťou požiadavkou študentov je vyšetrenie amnestovaných káuz z obdobia vlády Vladimíra Mečiara. V rámci poslednej požiadavky požadujú študenti vyšetriť kauzy Gorila a Bašternák.

Foto: SITA / Jakub Julény