Domáce Kauzy Top

Pôjde Rusko za mreže? Kauza zmenky graduje

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Pojednávanie v kauze zmenky dnes opäť pokračuje. Verejnosť ale aj novinári si kladú jednoduchú otázku. Skončí Pavol Rusko za mrežami? Takéto opatrenie totiž počas posledného pojednávacieho dňa navrhol prokurátor Ján Šanta. Či boli jeho výčitky voči Ruskovi oprávnené, a ako sa rozhodne súd, by sme mohli vedieť už o niekoľko hodín. 

 

Naposledy sa plánované trojdňové pojednávanie skončilo už v prvý deň po hodine a pol. Obžalovaný Pavol Rusko sa totiž z pojednávania na poslednú chvíľu ospravedlnil a zároveň aj stiahol povolenie, aby mohol Špecializovaný trestný súd pojednávať v jeho neprítomnosti. Podľa prokurátora Jána Šantu Rusko simuloval. “Ide o bohapustú obštrukciu,” povedal prokurátor po tom, čo musel súd trojdňové pojednávanie odročiť. Rusko totiž nedovolil, aby sa pojednávalo v jeho neprítomnosti dokonca ani v prípade, že by sa len čítali listinné dôkazy. V minulosti s tým však problém nemal. Šantovi a ani právnemu zástupcovi Markízy Danielovi Lipšicovi sa “nepozdáva” ani lekár, ktorý Ruskovi vystavil PN-ku. Doktor Peter Lipták sa v minulosti verejne priznal k tomu, že od pacientov berie úplatky. Podľa neho šlo o “dary”. “Je to osoba veľmi pochybnej povesti a o to viac to vyvoláva podozrenie, či je ochorenie reálne alebo fantómové,” povedal Lipšic po poslednom pojednávacom dni.

Obžalovaný tvrdil, že má problémy s krčnou chrbticou. Šanta však jeho verzii nedôveruje a na jeho podnet súd prešetrí, či nezavádzal a nesnažil sa len mariť súdne konanie. O tom, čo sa v skutočnosti stalo, by sa malo hovoriť už dnes. Pokiaľ by súd zistil, že Rusko simuloval a snažil sa znemožniť pojednávanie, môže mu nariadiť väzbu.

Pôjde do basy?

Prokurátor si myslí, že údajné obštrukcie Ruska sú dôvodom na jeho väzbu. Podľa neho mal súd kontaktovať sociálnu poisťovňu, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a aj políciu. Práve orgány činné v trestnom konaní vedia, či bol Rusko skutočne u lekára, ako tvrdil. Jeho elektronický náramok, ktorý musí nosiť kvôli inej kauze, totiž monitoruje jeho pohyb. Polícia tak vidí jeho polohu v reálnom čase. “Súd zistí skutočnosti týkajúce sa stanovenej diagnózy a preverí, či táto diagnóza bráni účasti obžalovaného na hlavnom pojednávaní a môže tak závažným spôsobom ohroziť  jeho život a zdravie. Podľa následných zistení súd rozhodne o ďalšom postupe,” povedal vtedy súd. Svoje závery by mohli zrejme hodnotiť už na začiatku dnešného pojednávacieho dňa.

Pojednávanie sa chýli ku koncu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Či sa Rusko na súd dostaví, známe nie je. Glob.sk kontaktoval s otázkami jeho právneho zástupcu Mareka Paru, ten však neodpovedal.

Prečo by však Rusko takýmto spôsobom riskoval väzbu nie je jasné. Šanta aj Lipšic len naznačili, že sa Rusko môže snažiť predĺžiť si takto pobyt na slobode. “Možno sa spolieha na to, že to bolo prvýkrát. Nechcem špekulovať o jeho pohnútkach, idú Vianoce, ťažko povedať,” povedal Lipšic.

Na rade sú kľúčoví znalci

Verejnosť i médiá preto zaujíma, či sa Rusko na proces dostaví. Vypovedať by mali svedkovia, ale aj znalci. Práve druhí menovaní by mali hovoriť o veľmi dôležitej veci – o podpisoch na zmenkách. Ich posudky by mali byť pre rozhodovanie senátu kľúčové. Proces sa pomaly chýli ku koncu.

Rusko a Kočner sa v súdnej sieni striedajú. Doteraz ani na jednom z pojednávacích dní neboli obaja naraz.

Z výpovedí oboch mužov vyplynulo, že sa pozerajú odlišnou optikou na kauzu Gamatex. Počas tej obžalovaný Kočner pomocou pohľadávky získal Markízu, ktorú založil Rusko. Zatiaľ čo Rusko hovoril o ozbrojených mužoch a mafiánoch, Kočner tvrdil, že do Markízy prišli vo všetkej slušnosti.

Práve kauzu Gamatex mali ukončiť televízne zmenky, ktorých sa tento spor týka. Kočner začal v roku 2016 od Ruska a od Markízy vymáhať zaplatenie zmeniek v súhrnnej hodnote približne 69 miliónov eur. Tvrdil, že štyri zmenky podpísal Rusko ešte ako generálny riaditeľ Markízy a ukončil sa nimi boj o televíziu. V tejto veci bolo rozbehnutých niekoľko civilných sporov, kde Kočner žiadal peniaze od Markízy, pretože Rusko je oficiálne nemajetný. Jeden spor dokonca vyhral – v jeho prospech rozhodla sudkyňa Zuzana Maruniaková. Tá patrí medzi sudcov, ktorým v lete polícia zhabala mobily.

Rozsudok v civilnom spore v kauze zmenky mala pre Kočnera vybaviť Jankovská. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

K vyplateniu peňazí však nedošlo. Markíza sa voči verdiktu odvolala a na ťahu bol Krajský súd Bratislava. Konanie však bolo pozastavené, pretože polícia Ruska a Kočnera obvinila. Kočner dokonca skončil za mrežami. Ruska polícia do väzby nevzala, na nohe totiž už mal elektronický náramok. Bývalý minister hospodárstva má totiž na krku aj obžalobu v kauze údajnej objednávky vraždy jeho exspoločníčky Sylvie Volzovej.

Kauza televíznych zmeniek sa pomaly chýli ku koncu. Súd už vypočul množstvo svedkov, ktorých navrhovali obe strany. Medzičasom sa čítali aj listinné dôkazy ako notárske zápisnice, zmluvy či komunikácia z aplikácie Threema. Na rade sú poslední svedkovia a znalci, ktorí by mali zhodnotiť, či sú zmenky a podpisy na nich pravé.

Mohlo by vás zaujímať: