Politika Top Zahraničné

Podozrivý návrh zákona v susednom Maďarsku. Chce sa stať Orbán pomocou koronavírusu diktátorom?

Viktor Orbán chce krajinu viesť prostredníctvom dekrétov. Zdroj: SITA / AP

BUDAPEŠŤ – Uprostred krízy zapríčinenej pandémiou koronavírusu predložila maďarská vláda návrh zákona, ktorý má premiérovi Viktorovi Orbánovi umožniť v rámci výnimočného stavu vládnuť pomocou dekrétov a to na dobu neurčitú.

 

Návrh zákona, ktorý bol zverejnený v piatok večer na stránke parlamentu, stanovuje, že vláda môže predĺžiť platnosť výnimočného stavu vyhláseného 11. marca kvôli pandémii bez súhlasu parlamentu.

Vláda tak má získať právo pozastaviť uplatňovanie určitých zákonov prostredníctvom dekrétu, nedodržiavať stanovené úlohy a zároveň zaviesť iné výnimočné opatrenia, aby garantovala stabilitu života, zdravie, osobnú a materiálnu bezpečnosť občanov, ako aj hospodárstva, píše sa v návrhu zákona.

Vláda nezverejnila k návrhu žiadne vyhlásenie

Kritici Orbána sa obávajú, že zákon zmení rovnováhu moci v Maďarsku v prospech vlády. Znepokojujúce je aj ustanovenie v návrhu zákona, ktoré predpokladá nútené prerušenie činnosti parlamentu.

Vláda sa k návrhu nevyjadrila. Parlamentu by mohol byť predložený tento týždeň. Na  prijatie zákona je potrebná dvojtretinová väčšina.

Za nedodržanie karantény môže hroziť prísny trest

Zahŕňa to aj zmeny v trestnom práve, ktoré by mohli viesť až k osemročnému trestu väzenia za nedodržanie karantény.

Plánuje sa takisto zavedenie až päťročného trestu za šírenie falošných správ o novom koronavíruse a o opatreniach prijatých na zastavenie jeho šírenia.

Maďarský novinár v statuse zhrnul, o čo v novom návrhu zákona ide.

Orbána opakovane kritizujú

Maďarsko doteraz zaznamenalo 131 nakazených novým vírusom a šesť obetí. V dôsledku pandémie krajina uzavrela svoje hranice, školy a ďalšie verejné inštitúcie.

Pravicový populista Orbán je opakovane kritizovaný za autoritatívny spôsob vládnutia a narúšanie rozdelenia moci v štáte. V Európskej únii (EÚ) prebieha právny proces z dôvodu ohrozenia základných hodnôt EÚ v Maďarsku.

Mohlo by vás zaujímať