Domáce GPlus Spoločnosť Top

Podozrení na koronavírus máme na Slovensku viac. Pellegrini všetkých vyzýva, aby nepanikárili

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Nový koronavírus, ktorý sa šíri už po veľkej časti sveta, máta aj Slovensko. Premiér Peter Pellegini, ktorý je poverený dočasne viesť rezort zdravotníctva, nechce nechať nič na náhodu a na krízovom štábe, ktorý skončil pred pád minútami, sa informoval o aktuálnej situácii v Európe a schopnosti našej krajiny reagovať na nákazu.

 

Slovensko včera upadlo na malý moment do paniky, keď na bratislavských Kramároch prijali muža z Petržalky s podozrením na nákazu koronavírusom. Tieto domnienky sa však po všetkých potrebných vyšetreniach nepotvrdili. Napriek tomu premiér vyzval ľudí, aby nešírili paniku, nakoľko je chrípková sezóna v plnom prúde a koronavírus sa dá ľahko pomýliť práve s chrípkou. ,,Nie je dôvod na paniku u ľudí, ktorí nevycestovali do postihnutej oblasti, nestretli sa s niekým, kto bol dlhodobo odcestovaný, respektíve neprišli do kontaktu s ľuďmi z krajín, kde koronavírus už je. Preto prosím, aby sme pri prvom príznaku chrípky nerobili paniku, že už je tu ten vírus,” požiadal premiér verejnosť. Priznal, že zatiaľ preverujú u nás ešte tri podozrenia na tento vírus, predpokladá však, že výsledky budú negatívne. 

Pre prípad, že by sa koronavírus na Slovensku skutočne objavil, premiér vyhlásil cvičenia na letisku M. R. Štefánika, aby vedel personál promptne reagovať na nákazu. Rovnako sa cvičenia uskutočnia aj na dvoch hraničných priechodoch v Čiernej nad Tisou a vo Vyšnom Nemeckom. ,,V každom kraji máme dnes jedno vozidlo záchrannej služby, ktoré disponuje špeciálnymi oblekmi pre lekárov, špeciálnym vybavením na izoláciu pacienta. Rovnaké cvičenia sa uskutočnia aj v 8 hlavných krajských nemocniciach,” povedal premiér Pellegrini. Pre občanov Slovenska bude v priebehu dnešného dňa vytvorená nonstop infolinka (0917 222 682), aby sa o svojom zdravotnom stave či podozrení z nákazy mohli informovať na jednom kontaktnom bode. Zároveň bude zriadená aj e-mailová adresa (novykoronavirus@uvzsr.sk), prostredníctvom ktorej bude možné získať taktiež dôležité informácie.

Slovenské laboratórium to nevie

Hlavný hygienik SR Ján Mikas vydal usmernenia pre zdravotnícke zariadenia, ako narábať s pacientmi, ktorí sa mohli dostať do kontaktu s novým vírusom. Avšak až od budúceho týždňa bude vedieť slovenské štátne laboratórium samo potvrdiť výskyt tohto ochorenia. Nateraz má štát zazmluvnené medzinárodné laboratórium v Nemecku, ktoré vyšetruje naše vzorky. Výsledky sa na Slovensko dostanú do 48 hodín.

Slovenské štátne laboratórium nateraz nevie v tomto prípade podrobne vyšetriť odobraté vzorky. Štát má zazmluvnené na tento úkon laboratórium v Berlíne. Zdroj: pixabay.com

Vírus je už aj v Európe

Napriek tomu, že mesto Wu-chan, z ktorého sa vírus šíri, je od Slovenska vzdialené vzdušnou čiarou viac ako 8-tisíc kilometrov, lekári zaznamenali prípad nákazy už aj v Európe. Vo Francúzsku sa objavili až tri prípady. Nakazení pritom navštívili Čínu. Všetci traja pacienti sú aktuálne hospitalizovaní v parížskej nemocnici. Podľa slov premiéra Petra Pellegriniho sa aktuálne v Číne nachádza 40 Slovákov, ktorí sú na diaľku inštruovaní.

Prevencia je dôležitá

Zabrániť prenosu koronavírusu, či nakazeniu sa, je možné niekoľkými spôsobmi. V dobe dvoch týždňov od príchodu z postihnutej krajiny by ste mali svoj zdravotný stav konzultovať s ošetrujúcim lekárom. Samozrejmosťou by malo byť aj dodržiavanie prísnej hygieny. Potrebné je tiež vyhýbať sa v dotknutej krajine miestnym trhom s rybami a živými zvieratami či preplnemým miestam. Ak sa preukážu klinické príznaky ochorenia, okamžite by ste mali vyhľadať lekársku pomoc a lekárov následne informovať o cestovateľskej anamnéze. Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje na prejavy koronavírusu ako horúčka, kašeľ, dýchavičnosť, zápal pľúc. V prípade komplikácií môže skončiť úmrtím.

Hlavný hygienik SR odporúča, aby sa Slováci vyvarovali postihnutej krajine. Zdroj: TASR / AP

Zákerný nepriateľ

Po prvýkrát sa koronavírus objavil koncom minulého roka v čínskom meste Wu-chan. Odborníci predpokladajú, že sa ľudia mohli nakaziť od hydiny či zvierat na rybom trhu. Prípady nákazy už hlásia aj z iných oblastí Ázie, a to z Japonska, Thajska, Južnej Kórey, Taiwanu, Singapuru či Nepálu. Zaznamenali ho však už aj v Austrálii, USA či v Kanade.

Podľa čínskych úradov v krajine podľahlo koronavírusu už 80 ľudí. Nakazených je však viac ako 2-tisíc pacientov. Vírus sa šíri rýchlo a je infekčný už v inkubačnej dobe, ktorá trvá 14 dní. Úrady ale pripúšťajú, že schopnosť prenosu stále rastie a chorých môže naďalej pribúdať. Vírus sa prenáša z človeka na človeka a spôsobuje zápal pľúc.

Vírus sa šíri rýchlo a je infekčný už v inkubačnej dobe, ktorá trvá 14 dní. Zdroj: TASR / AP

Čína má strach

Čínske úrady na margo vážnej situácie v krajine zintenzívnili opatrenia, ktoré majú zastaviť šírenie vírusu. Vedúci lekári odišli zo šiestich pekingských nemocníc do mesta Wu-chan, kde sa po prýkrat vírus objavil, aby pomohli situáciu riešiť. Čínske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb už pripravuje vakcíny proti novému koronavírusu. Starosta postihnutého mesta Wu-chan informoval, že zintenzívni výstavbu nemocníc, ktoré sa budú špecializovať na liečbu nákazy spôsobenej práve koronavírusom.

Mohlo by vás zaujímať:

Podľa čínskych úradov v krajine podľahlo koronavírusu už 80 ľudí. Nakazených je však viac ako 2-tisíc pacientov. Zdroj: TASR/ AP