Spoločnosť Zahraničné

Podniky v Kolombe odporučili zamestnancom zdržiavať sa vo vnútri

Policajt hliadkuje pred hotelom Shangri-la po výbuchu v Kolombe na Srí Lanke 21. apríla 2019. Zdroj: TASR/AP

KOLOMBO – Firmy a podniky v srílanskom hlavnom meste Kolombo odporučili svojim zamestnancom, aby sa vo štvrtok do 14.00 h zdržiavali vo vnútri. Dôvodom je možná bezpečnostná hrozba a prebiehajúca pátracia operácia v metropole. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

John Keells Holdings, materská spoločnosť hotela Cinnamon Grand, jedného z miest zasiahnutých na Veľkonočnú nedeľu bombovými útokmi, poslala vo štvrtok zamestnancom e-mail o nespresnenej hrozbe.

Zatiaľ nie je jasné, kto alebo ktorý orgán konkrétne je pôvodcom varovania.

Séria nedeľných koordinovaných samovražedných bombových útokov na kostoly a hotely v Kolombe, jeho okolí i meste Battikalóa, si vyžiadala 359 ľudských životov a najmenej 500 zranených.

Austrálsky premiér Scott Morrison vo štvrtok oznámil, že jeden zo samovražedných bombových útočníkov na Srí Lanke bol pred niekoľkými rokmi v Austrálii.

Podľa Morrisona bola táto osoba v Austrálii na študentské, ako aj absolventské a pracovné víza, pričom mal tiež víza pre manželku a dieťa. Táto osoba odišla z Austrálie začiatkom roka 2013. Morrison novinárom povedal, že väzba tejto osoby na Austráliu sa spomína v súvislosti s prebiehajúcim vyšetrovaním a ďalej to už nebude komentovať.

Britský bezpečnostný predstaviteľ zasa potvrdil, že podľa presvedčenia úradov jeden z bombových útočníkov študoval v rokoch 2006 a 2007 v Spojenom kráľovstve. Tento nemenovaný bezpečnostný predstaviteľ uviedol, že britské tajné služby nesledovali Abdula Lathifa Jameela Mohameda počas jeho pobytu v krajine. Jeho meno prvýkrát zverejnila televízna stanica Sky News.

Medzitým japonské ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že pri bombových útokoch na Srí Lanke zahynul japonský občan a štyria ďalší občania utrpeli zranenia. Telo osoby vo štvrtok nadránom vrátili do Japonska.

Predstavitelia na letisku Narita neďaleko Tokia sklonili hlavy, keď rakvu, zahalenú modrou celtou a s kyticou bielych kvetov na vrchu, vyložili z lietadla.

Japonské médiá identifikovali obeť ako 39-ročnú Kaori Takahašiovú. Podľa správ práve raňajkovala s rodinou v hoteli Šangri-La, keď nastal výbuch. Takahašiová zomrela a jej manžel a dcéra utrpeli zranenia.

Japonské ministerstvo nezverejnilo totožnosť mŕtvej obete ani zranených. Väčšinu obetí tvoria Srílančania, ale o život prišlo aj vyše 30 cudzincov.