Domáce Politika

Podľa Žitňanskej o Istanbulskom dohovore nakoniec rozhodne prezident

Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Zdroj: SITA/Peter Maďar

BRATISLAVA (Redakcia/SITA)- Prezidentskou kampaňou hýbala aj téma Istanbulského dohovoru. Zatiaľ čo niektorí tvrdili, že je to len obyčajné strašenie ľudí, že prezident nemá pri tejto téme žiadne rozhodovacie právomoci, ukazuje sa, že to nie je také jednoznačné. Istanbulský dohovor je totiž vraj prezidentskou zmluvou, vláda nemôže sama urobiť opatrenia k ukončeniu ratifikačného procesu. Konštatovala to dnes na sociálnej sieti poslankyňa Národnej rady SR Lucia Žitňanská.

“Parlament v uznesení požiadal vládu, aby urobila opatrenia k ukončeniu ratifikačného procesu, konkrétne aby Slovensko oznámilo Rade Európy, že sa nehodlá stať zmluvnou stranou tohto dohovoru. Keď to celé zjednoduším, tak parlament dal len politický príkaz, aby vláda niečo urobila, ale vláda sama to urobiť nemôže, pretože Istanbulský dohovor je prezidentskou zmluvou. Vláda ho dojednala z poverenia prezidenta a člen vlády ho podpísal tiež z poverenia prezidenta. Ak teda dnes parlament žiada vládu urobiť vyhlásenie voči Rade Európy aj s právnymi účinkami, môže len rovnako ako pri podpise odporučiť prezidentovi, aby poveril člena vlády na takýto krok,” napísala Žitňanská. Ako dodala, dohovor tak bude ešte žiť ďalej, téma politicky nepochybne tiež.

Parlament v piatok schválil uznesenie, ktorým žiada vládu, aby Slovenská republika nepokračovala v procese smerujúcom k ratifikácii Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor). Vláda má teraz vykonať všetky úkony súvisiace s oznámením Rade Európy, že SR sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru. S návrhom uznesenia prišla koaličná Slovenská národná strana (SNS). Strana problém vidí medzi terminológiou Istanbulského dohovoru a Ústavou SR, ktorá nepripúšťa také definície partnerských vzťahov, ako sú v Istanbulskom dohovore. Jedným z rozporov je, že v SR máme definovanú rodinu ako partnerský vzťah muža a ženy, čo je základnou bunkou systému SR. V rámci rodovej terminológie Istanbulský dohovor umožňuje partnerstvo, kde sa používa terminológia rodič číslo jedna a rodič číslo dva.

Istanbulský dohovor prijala Rada Európy v roku 2011. Dohovor nadobudol platnosť v auguste 2014, EÚ ako organizácia ho podpísala v júni 2017.