Domáce Politika Parlamentné voľby

Podľa opozície by sa prokuratúra mala viac otvoriť verejnosti

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Zvýšiť verejnú kontrolu činnosti prokuratúry alebo rozšíriť okruh osôb, ktoré môžu navrhovať kandidátov na generálneho a špeciálneho prokurátora a ich verejnú voľbu v parlamente, ponúka v súvislosti s fungovaním prokuratúry vo svojich programoch väčšina opozičných strán.

 

O nutnosti zmeny spôsobu výberu generálneho a špeciálneho prokurátora hovorí napríklad hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). „Navrhneme rozšíriť okruh subjektov, ktoré ich môžu nominovať, napríklad o radu prokurátorov, profesijné komory, verejného ochrancu práv, Ústav štátu a práva SAV a právnické fakulty vysokých škôl,” konštatuje hnutie s tým, že voľba vedúcich predstaviteľov parlamente by mala byť verejná. Hnutie tiež navrhuje zaviesť verejnú kontrolu do výberových komisií na prokurátorov a do ich disciplinárnych komisií. „Zavedieme systém trikrát a dosť, odvolanie prokurátora z funkcie za tri disciplinárne previnenia,” uvádza sa v programe OĽaNO s tým, že ich zámerom je napríklad oslabenie vplyv generálneho prokurátora na zloženie disciplinárnych komisií, disciplinárne konanie a rozhodnutie.

Koalícia Progresívne Slovensko (PS)/Spolu rovnako zdôrazňuje potrebu rozšírenia okruhu subjektov oprávnených nominovať kandidátov na generálneho a špeciálneho prokurátora. „Hodnotenie kandidátov a kandidátok bude vykonávať aj na základe verejného vypočutia rada prokurátorov doplnená o predsedu Ústavného súdu SR, predsedu Najvyššieho súdu SR a ombudsmana, pričom voľba v Národnej rade SR bude povinne verejná,” uvádza sa v programe dvojbloku. Pokiaľ ide o radu prokurátorov, najmä jej kreácia a obsadenie by sa podľa PS/Spolu mala zmeniť podľa vzoru Súdnej rady SR a malo by sa posilniť jej postavenie a právomoci vo vzťahu ku generálnemu prokurátorovi. „Jeho vplyv na jej obsadenie klesne a rada bude mať silnejšie kompetencie pri výbere a kariérnom raste prokurátorov a prokurátoriek,” uvádza dvojkoalícia.

Strana Za ľudí popri rozšírení okruhu navrhovateľov kandidátov na vedúce funkcie na prokuratúre navrhuje tiež stransparentnenie výberového konania prokurátorov, čakateľov a asistentov podľa vzoru výberu sudcov a vyšších súdnych úradníkov. Navrhujú tiež otvorenie rady prokurátorov členom mimo prokurátorskej obce. „Zavedieme náhodné prideľovanie veci prokurátorom a ročné výkazy prokurátorov a ich zverejňovanie podľa vzoru sudcov,” uvádza sa v programe Za ľudí.

Verejné vypočúvanie

Sloboda a Solidarita (SaS) zdôrazňuje potrebu verejného vypočúvania kandidátov na generálneho a špeciálneho prokurátora. V prípade, že bude mať hlava štátu v prípade kandidátov zvolených parlamentom pochybnosti o ich morálnych predpokladoch, mal by sa podľa liberálov obracať na Ústavný súd SR. SaS tiež navrhuje, aby prokurátor v akejkoľvek pozícii mohol byť odvolaný, ak sa dopúšťa disciplinárnych previnení, uvádza sa v programe SaS s tým, že disciplinárnym previnením by malo byť aj to, ak sa daný prokurátor nedostaví po predvolaní orgánmi NR SR.

Kresťanskodemokratické hnutie popri zmene spôsobu výberu prokurátorov kladie dôraz aj na zvýšenie ich zodpovednosti. „Podporíme takú legislatívnu úpravu, aby generálny prokurátor nemal právo ovplyvňovať činnosť podriadených prokurátorov,” uvádza sa v programe hnutia. Takisto navrhuje, aby bola zavedená povinnosť generálneho a špeciálneho prokurátora minimálne jeden krát ročne odprezentovať odpočet činnosti relevantných výsledkov ich práce, aby bola jednoznačne preukázateľná ich opodstatnenosti vo funkciách. „Navrhneme a predložíme zmenu v systéme prideľovania agendy prokurátorom tak, aby bola zvýšená transparentnosť prideľovania,” deklaruje hnutie.

Hnutie Sme rodina vo svojom programe zdôrazňuje potrebu povinného vzdelávania prokurátorov. „Stanovíme minimálny počet dní v roku, ktoré majú venovať vzdelávaniu na seminároch, odborných rezortných poradách alebo kongresoch,” uvádza hnutie s tým, že povinnosťou prokurátora je prispievať svojimi rozhodnutiami, prípadne odbornými článkami a vyjadreniami, ku skvalitneniu fungovania justície.