Zahraničné Politika

Podľa Nemecka a Francúzska musí Británia navrhnúť “jasný” plán brexitu

Podľa Nemecka a Francúzska musí Británia navrhnúť "jasný" plán brexitu. (SITA/AP)

BERLÍN/PARÍŽ – Nemecko v piatok upozornilo, že lopta je na britskej strane kurtov, teda Británia musí navrhnúť priechodný plán svojho vystúpenia z Európskej únie. Podobný apel voči britskej vláde zverejnil aj úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Termín brexitu naplánovaného na 29. marca sa už blíži, pripomenula tlačová agentúra AFP.

 

Hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej Steffen Seibert pred rozhodujúcim budúcotýždňovým samitom EÚ vyhlásil, že Berlín privítal stredajšie hlasovanie britského parlamentu proti brexitu bez dohody.

“Ale je jasné, že nasledujúce kroky, nasledujúci návrh, ako ďalej postupovať, musí prísť od Británie,” povedal hovorca novinárom.

Seibert zdôraznil, že neusporiadaný, tvrdý odchod Londýna z EÚ 29. marca bez dohody o budúcich vzťahoch s Úniou nie je “v záujme nikoho”.

Poznamenal, že samit EÚ 21.-22. marca v Bruseli “sa bude, samozrejme, záležitosťou brexitu intenzívne zaoberať”.

Avšak po tom, ako britskí poslanci vo štvrtok hlasovali za to, aby Británia požiadala EÚ o odklad brexitu, musí byť takáto žiadosť podľa Seiberta oficiálne predložená ostatným 27 členským štátom Únie – a tie musia o nej debatovať a potom rozhodnúť.

“Nechcem tieto debaty vopred komentovať,” dodal Seibert.

Lídri EÚ už viackrát vyhlásili, že každú žiadosť Londýna budú zvažovať.

Kým sa však lídri členských krajín v Bruseli stretnú, chcú tiež vedieť, ako dlho by mal trvať odklad brexitu – a na čo sa využije.

Elyzejský palác v piatok tiež uviedol, že britská vláda musí ešte pred budúcotýždňovým samitom EÚ ponúknuť “jasnú” odpoveď, aké má s brexitom zámery. Reagoval takto na britských poslancov, ktorí vo štvrtok odhlasovali, aby Londýn požiadal EÚ o odklad vystúpenia v prípade, že čoskoro nedospejú k žiadnej dohode o brexite.

“Bez tohto vyjasnenia nie je žiadne riešenie možné,” uviedol úrad prezidenta Macrona. Dodal, že ak bude súčasná dohoda o odchode britskými poslancami odmietnutá, Londýn musí predložiť “jasný a nový náhradný plán”, inak bude musieť Británia odísť z EÚ bez dohody.