Domáce Politika

Podľa Lajčáka sú témou roka v zahraničí voľby do europarlamentu. Hovorí sa však aj o brexite

V prioritách slovenskej zahraničnej politiky sa tiež spomína záujem o sídlo budúcej decentralizovanej agentúry ELA - Európska agentúra práce. Zdroj: SITA / Martin Medňanský

BRATISLAVA – Dominantnou témou v tomto roku sú májové voľby do Európskeho parlamentu a horúcou témou zostáva aj odchod Spojeného kráľovstva z EÚ. Vyplýva to z výročnej správy o členstve SR v EÚ, ktorú predložil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). Rokovaním o materiáloch rezortu diplomacie otvorili poslanci štvrtý rokovací deň 45. schôdze Národnej rady SR.

 

Zo správy tiež vyplýva, že pre Slovensko budú v kontexte pracovného programu Európskej komisie na rok 2019 prioritou napríklad iniciatívy v oblasti dohody na novom viacročnom finančnom rámci alebo dobudovanie energetickej únie.

Šéf diplomacie predložil aj Hodnotenie priorít zahraničnej a európskej politiky SR v roku 2018 a ich zameranie na rok 2019. Z materiálu vyplýva, že v zahraničnej politike bude Slovensko aj naďalej obhajovať multilateralizmus, jednotu EÚ a nezastupiteľnosť transatlantickej väzby. Dôležitou súčasťou zahraničnej politiky SR podľa rezortu ostáva aj jednotná prezentácia SR v zahraničí.

V prioritách slovenskej zahraničnej politiky sa tiež spomína záujem o sídlo budúcej decentralizovanej agentúry ELA – Európska agentúra práce.