Domáce Politika

Podľa Danka je politika na Slovensku jedno veľké divadlo. S kotlebovcami sa vraj spájať nebude

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Akákoľvek vláda vznikne po budúcoročných parlamentných voľbách, bude na hranici fungovania. V rozhovore pre agentúru SITA to povedal predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Odvolával sa pritom na fungovanie terajšej vládnej koalície. Politika na Slovensku je v súčasnosti podľa neho jedno veľké divadlo.

 

Ak sa podľa šéfa národniarov niečo neurobí s polarizáciou liberálnych a extrémistických hodnôt, bude veľmi ťažké, dokonca až nemožné, zostaviť po voľbách vládu. „O tom, kto s kým bude vládnuť, rozhodnú ľudia. Neviem, ako sa bude vláda zostavovať, keďže tu máme kotlebovcov, izoláciu určitých politických strán či procesy vo vnútri Smeru-SD,“ uviedol Danko. Považuje to však za nutné zlo, ktoré musí Slovensko ako mladá demokracia absolvovať.

Predseda SNS však vylúčil akúkoľvek spoluprácu s Kotlebovcami – Ľudovou stranou Naše Slovensko (ĽSNS). „Mňa s Kotlebom nespájajte. Ja už neviem, ako mám mladým ľuďom vysvetľovať, či naozaj chcú, aby bol ministrom obrany Mazurek alebo Kotleba. Treba sa tým zaoberať, no pre mňa je spolupráca s ĽSNS uzavretá vec,“ dodal Danko. Poslanci SNS však napríklad v minulosti hlasovali spolu s poslancami za ĽSNS, Smerom-SD a niekoľkými nezaradenými poslancami za prelomenie veta prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorým sa malo predĺžiť moratórium na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky zo 14 na 50 dní. Ústavný súd SR však 18. decembra pozastavil účinnosť tejto novely.

Čo by Slovensko podľa Danka potrebovalo?

Na otázku agentúry SITA, čo považuje predseda parlamentu za najväčšie výzvy, na ktoré by sa Slovensko malo v budúcnosti zamerať, odpovedal, že pre krajinu neexituje väčšia výzva ako veľké štátne infraštruktúrne projekty.

Podľa Danka potrebuje Slovensko taktiež revitalizovať sieť nemocníc, naspäť si kúpiť energetické podniky či zriadiť ministerstvo cestovného ruchu a športu. Objasnil, že SNS pôjde do volieb s takzvanou odpočtovou kampaňou. „Máme šesť tém, ktoré budeme točiť. Kampaň budeme viesť inak, teda nebudeme hovoriť o tom, čo chceme urobiť, ale čo sme urobili,“ dodal.