Domáce Politika Top

VIDEO Pellegrini ako ďalšia obeť Kočnerovej komunikácie? Poslanecká fraška hrá v jeho prospech

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Odvolávanie si ho zrejme počká. V parlamente bola dnes opäť naplánovaná mimoriadna schôdza s jediným bodom programu – odvolaním predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) z funkcie. Ten by mal podľa opozočných poslancov skončiť v premiérskom kresle kvôli tomu, že neodvolal Moniku Jankovskú. Dnes už bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti síce medzitým skončila sama, no opozícia na čele s Igorom Matovičom trvá na tom, že Pellegrini si za svoju nečinnosť zaslúži koniec. Prvý pokus na jeho zosadenie v piatok nevyšiel, kedže odvolávať premiéra nemal kto. Rovnaký scenár sa opakoval aj dnes. 

 

Prvý pokus na odvolanie premiéra mali poslanci ešte v piatok. Vtedy sa však schôdza neotvorila, keďže v sále nebol potrebný počet poslancov. A to aj napriek tomu, že predseda parlamentu sa o to pokúsil až dvakrát. Podobný scenár sa črtal aj dnes. Schôdza sa mala začať o jednej poobede. Opäť však nebola prítomná potrebná nadpolovičná väčšina 76 zo 150 poslancov parlamentu. V sále ich v čase, keď predseda parlamentu Andrej Danko zisťoval, či sú uznášaniaschopní, bolo iba 67. Na 13:45 preto zvolal poslanecké grémium. Ďalší pokus o otvorenie schôdze prišiel o druhej. A opäť bol neúspešný. V sále bolo prítomných iba 68 poslancov. Danko tak schôdzu zatvoril a neprerokovaný bod – odvolávanie Pellegriniho – presunul na najbližšiu riadnu schôdzu. Tá sa zažne už zajtra popoludní. Odvolávanie premiéra bude až na jej konci. Zároveň tiež informoval, že dvaja poslanci, ktorí sa pod schôdzu podpísali – Boris Kollár (Sme rodina) a Vladimír Sloboda (SaS) – neprišli.

Opozícia už plánuje ďalšiu schôdzu

Po neúspešnej mimoriadnej schôdzi sa k hlasovaniu vyjadrili opoziční poslanci za SaS a OĽaNO. Tí nešetrili na adresu vládnej koalície a premiéra kritikou. Ich vyjadrenia sme vysielali naživo:

Opozícia z opätovného neúspešného otvorenia schôdze viní vládnu koalíciu. Tá podľa nich nedodala dostatok hlasov na to, aby dnes premiéra odvolávať mohli. Na brífingu, na ktorom mali zastúpenie iba strana SaS a hnutie OľaNO namietali tiež voči tomu, že právo odvolávať člena vlády im garantuje Ústava. Nestačí im ani to, že Andrej Danko už avizoval, že neprerokovaný bod programu, teda Pellegriniho odvolávanie, bude zaradený na záver septembrovej riadnej schôdze parlamentu. Namiesto toho sa rozhodli iniciovať ďalšiu mimoriadnu schôdzu, na ktorej chcú opäť odvolávať predsedu vlády. Podpisy potrebné na jej zvolanie plánujú odovzdať ešte dnes.

Danko viní Kollára

Predseda parlamentu však trvá na tom, že vinu na tom, že sa schôdza neotvorila, nesie opozícia. Poukázala na to, že dvaja spomínaní poslanci, ktorí sa pod jej zvolanie podpísali, na ňu neprišli. Ostro pritom reagoval najmä na adresu Borisa Kollára, ktorý sa podľa jeho slov, ktorý má byť v Amerike. „Nikde nie je napísané, že za lajdáckosť opozičných poslancov je koalícia povinná dopĺňať hlasy,“ vyhlásil Danko. Pripomenul tiež, že odvolávanie Pellegriniho zaradil ako posledný bod riadnej schôdze.

Pellegrini tvrdí, že je pripravený

Predseda vlády Peter Pellegrini na margo ďalšieho neúspešného pokusu odvolávať ho z funkcie vyhlásil, že on je pripravený sa takejto schôdze kedykoľvek zúčastniť. “Prepáčte, nie som všemocný. Nevládnem od Tatier k Dunaju. Tentokrát je vláda a moje odvolávanie v rukách poslancov národnej rady. Bolo poslanecké grémium, zasadli poslanecké kluby a rozhodli sa urobiť tak, ako urobili,” citovala ho agentúra SITA. Pellegrini bol prítomný v parlamente v piatok a aj dnes. Spoločne s ním boli v pléne Národnej rady aj viacerí ministri.

Dôvodom je Jankovská

Pod zvolanie neúspešnej mimoriadnej schôdze sa podpísalo dokopy 32 opozičných poslancov. Zástupcov na podpisovom hárku mala SaS, Sme rodina aj OĽaNO, ktoré zvolanie schôdze iniciovalo. Pridalo sa aj niekoľko nezaradených poslancov. Dôvodom bolo, že Pellegrini neodvolal Moniku Jankovskú z funkcie štátnej tajomníčky. Po tom, ako odovzdali podpisy na jej zvolanie, predseda Národnej rady zvolal mimoriadnu schôdzu.

Premiér Peter Pellegrini odvolávaniu nemusel čeliť ani dnes. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Prvý pokus sa nekonal

Prvý, piatkový pokus o odvolanie Pellegriniho sa nerealizoval. Predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi sa v piatok nepodarilo otvoriť schôdzu, hoci to skúsil až dvakrát. V pléne totiž bolo iba 70 poslancov, pričom potrebná je prítomnosť minimálne 76. Na schôdzu, pod ktorej zvolanie sa podpísali, nakoniec koncom minulého týždňa neprišli ani niektorí poslanci opozície. V sále nebol prítomný pri prvom hlasovaní Peter Osuský, ktorý bol na zahraničnej pracovnej ceste, ale ani Boris Kollár, Milan Krajniak a Ján Budaj. Posledný menovaný sa síce na druhé hlasovanie dostavil, no ani to nestačilo. Z poslancov koalície sa totiž prezentovali iba traja. Na otvorenie schôdze tak bolo potrebná prítomnosť celej opozície.

Schodza, zvolaná z iniciatívy opozície, sa v piatok neotvorila. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Predseda najsilnejšej opozičnej strany v parlamente – Richard Sulík ešte v piatok vyhlásil, že je povinnosťou všetkých opozičných poslancov, aby dnes prišli. Igor Matovič sa naopak v piatok posťažoval, že schôdza sa neotvorila kvôli koalícii, lebo neposkytla dostatok hlasov.