Domáce Kauzy Politika Top

Pod Blahom sa trasie stolička. Pellegrinimu a iným s ním dochádza trpezlivosť

Peter Pellegrini v krátkom čase kritizuje poslanca Blahu už druhýkrát. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Nie je členom strany, napriek tomu z jej poverenia šéfuje Výboru NR SR pre európske záležitosti. Dostal sa do sporu s ministrom zahraničia Miroslavom Lajčákom, v pomerne krátkom čase ho už druhýkrát kritizuje premiér Peter Pellegrini a varovanie dnes vyslovil aj minister hospodárstva Peter Žiga. Otvorene ho hodnotí aj Monika Beňová, opätovne zvolená europoslankyňa Smeru-SD. Poslanec NR SR Ľuboš Blaha, ktorý sa netají svojimi sympatiami ku kontroverzným ikonám socializmu, sa ale stále opiera o podporu predsedu strany a šéfa poslaneckého klubu Smeru-SD Roberta Fica.

 

Ľuboš Blaha je jeden z najaktívnejších poslancov NR SR na sociálnej sieti. Každý deň zásobuje svojich fanúšikov novými statusmi, v ktorých používa špecifický slovník, parodujúci novinové titulky a statusy svojich oponentov. Vo svojej komunikácii neváha využiť silné slová a kritikou nešetrí na celé spektrum politikov a strán, médií a názorových oponentov. Niektorí dokonca neváhajú Blahov slovník nazvať “nenávistným”.  Jeho pohľad na svet sa často dotýka aj Európskej únie, no najmä v negatívnom kontexte. A to začína vadiť v Smere viacerým.

Poslanec Ľuboš Blaha sa stal témou pre niektorých predstaviteľov strany. Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Monika Beňová, ktorá získala zo všetkých slovenských kandidátov najviac krúžkov v sobotných eurovoľbách, v rozhovore pre Glob.sk povedala: “Pán Blaha nie je členom našej strany, je členom poslaneckého klubu, nominovali sme ho na post predsedu európskeho výboru a z tohto pohľadu by mal byť lojálny voči strane a nemal by vystupovať voči čelným predstaviteľom, ako je napríklad minister zahraničných vecí. Nemal by vystupovať vo svojich nenávistných komentároch voči ministerstvu zahraničných vecí, proti samotnému ministrovi a už vôbec vypisovať o predsedovi vlády po tom, čo ho verejne skritizuje, že on Peťovi zavolá, lebo má naňho telefónne číslo. Je to nedôstojné vzhľadom na to, že je predseda európskeho výboru a je to nedôstojné aj vzhľadom k strane.”

Monika Beňová má na Ľuboša Blahu jasný názor. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Blahu varuje Pellegrini aj Žiga

Peter Žiga, minister hospodárstva a člen predsedníctva Smeru-SD dnes po rokovaní vlády vyjadril pre poslanca Blahu takéto varovanie: “Ja mám Ľuboša Blahu veľmi rád, lebo je to človek, ktorý je veľmi vzdelaný a veľmi interaktívny. Zároveň ale treba povedať, že strana má v rámci svojho programu vymedzené hodnoty v rámci zahraničnej politiky. A v prípade, že on vybočuje, čo niekedy vybočuje, tak buď musí korigovať svoje vyjadrenia alebo to potom nie je kompatibilné so stranou. Alebo potom treba zmeniť orientáciu strany.”

Poslanca Blahu varoval aj minister hospodárstva Peter Žiga. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Premiér Peter Pellegrini bol ešte tvrdší. Po krátkom vyhlásení pred začiatkom Bezpečnostnej rady SR na poslednú otázku, či by mal Ľuboš Blaha odstúpiť zo svojej stoličky šéfa výboru, reagoval krátko: “Ak sa bude správať tak, ako doteraz, tak áno.” 

Poslanec Ľ.Blaha stál premiérovi P.Pellegrinimu ešte za jedno otočenie smerom k novinárom. Zdroj: Peter Korček/Glob.sk

Blaha má podporu Fica, Fico Blahovu

Poslanec Blaha pre Glob.sk odmietol reagovať na slová Moniky Beňovej. Neskôr ku kritike zo strany premiéra Pellegriniho opäť publikoval na sociálnej sieti status, v ktorom vyjadruje najmä podporu Robertovi Ficovi a politologický rozbor rôznosti ľavicových prúdov.

Robert Fico naposledy bránil Ľuboša Blahu len niekoľko dní dozadu v televíznej debate s tým, že vraj nerobí nič proti európskej integrácii Slovenska. Blaha sa dokonca chválil týmto videom, v ktorom mu predseda Smeru vyjadruje podporu.