Domáce Politika Spoločnosť Top

Pochody za LGBT a za rodinu rozdeľujú ľudí aj politickú scénu. Ostrý odkaz Danka diplomatom

Politici sa rozhodli podporiť udalosti v hlavnom meste. FOTO TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Zajtra bude po roku v Bratislave opäť boj hodnôt. Už tradične sa v jeden deň v centre hlavného mesta stretnú hneď dve protichodné akcie – Dúhový PRIDE a pochod Hrdí na rodinu. Kým prvý bojuje za práva LGBT komunity, druhý má poukázať na silu tradičnej rodiny. Tieto akcie zakaždým pútajú pozornosť širokej verejnosti aj politikov. Mnohí sa rozhodli podporiť jednu alebo druhú udalosť. 

 

Dúhový PRIDE každoročne vyvolá vášne nielen v spoločnosti, ale aj na politickej scéne. Politici sa vzájomne vyzývajú k postojom. Jedni pochod za práva LGBT komunity odsudzujú, druhí podporujú a navzájom sa osočujú. Prezidentka Zuzana Čaputová sa rozhodla nepodporiť ani jednu z udalostí. Naopak druhý najvyšší ústavný činiteľ, Andrej Danko, sa rozhodol tento rok zúčastniť pochodu Hrdí na rodinu. Tretí ústavný činiteľ premiér Peter Pellegrini sa nechystá podporiť ani jednu udalosť.

Mnohých ľudí prekvapil predseda KDH Alojz Hlina, ktorý pochod Hrdí na rodinu nepodporí. Má na to svoje dôvody. “Organizovať takúto akciu v presne ten istý deň ako sa koná Gay Pride ja osobne nepovažujem za zrovna najšťastnejšie, ale rešpektujem rozhodnutie pána Chromíka ho v presne ten istý deň zorganizovať. Rovnako tak rešpektujem aj prípadné rozhodnutie niektorých našich členov sa pochodu zúčastniť,” hovorí Hlina.

Šéf KDH naznačuje, že za aktivitou organizátorov môžu byť politické ambície. “Moju prípadnú účasť na tejto akcií by som zvážil za určitých predpokladov. Potrebujem vedieť odpoveď na otázku, na ktorú mi pán Chromík doteraz neodpovedal,” napísal a pýta sa, či sa organizátor akcie chystá v budúcnosti kandidovať. “Kandidovať nie je nelegitímne a ak sa tak pán Chromík rozhodne má na to plné právo, tak ako ja mám právo nezúčastňovať sa na akciách, ktoré môžu byť politicky použité v prospech strany pána Danka, Harabina, alebo iného politického subjektu,” hovorí Hlina. Štefan Harabin túto akciu podporil, nezúčastní sa však zo zdravotných dôvodov.

Hnutie OĽaNO k tejto veci jednoznačné stanovisko nevydalo. V minulosti ich členovia preferovali pochod Hrdí na rodinu. Ako súkromné osoby sa pochodu, ktorý už tradične organizuje Aliancia za rodinu, zúčastnia aj členovia Sme rodina aj s členmi svojich rodín.

Danko verzus veľvyslanci

Strana Sloboda a Solidarita, ktorá sa hlási k liberálnym hodnotám, sa zase rozhodla podporiť Dúhový PRIDE. Podľa nich ide o dôležitú udalosť. “Sme presvedčení, že Dúhový pochod zo strany organizátorov a účastníkov prebehne tak ako po iné roky v priateľskej atmosfére, ktorá je vlastná ľuďom dobrej vôle. Na rozdiel od iných krajín, kde sa podarilo chrániť práva tejto menšiny, je Dúhový pochod na Slovensku vážnym apelom na toleranciu väčšinovej spoločnosti nielen voči menšinám z hľadiska ich partnerského a rodinného života a prežívania vlastnej identity, ale aj voči tým, ktorí stoja na ich strane,” uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová.

Na PRIDE sa zúčastnia aj niektorí členovia strany Progresívne Slovensko. Podporili ho aj niektoré veľvyslanectvá. “Ako medzinárodní priatelia a partneri Slovenskej republiky sa pripájame k oslavám Pride a zdôrazňujeme náš záväzok chrániť a obhajovať ľudské práva všetkých ľudí bez rozdielu,” píšu vo svojom stanovisku desiatky ambasád. Ich postoj vyprovokoval k reakcii predsedu parlamentu. Danko veľvyslancov verejne vyzval, aby rovnako podporili aj pochod bojujúci za rodinu. „Prosím vás, aby ste uznali, že Slovensko je vyspelý a demokratický štát. Že máme svoj postoj k týmto otázkam, že nikoho neurážame, každého akceptujeme a rešpektujeme. Verím však, že tak, ako ste podporili pochod za práva LGBTI, rovnako a spravodlivo a rovnocenne podporíte tých, ktorí sa zúčastnia pochodu Hrdí za rodinu. Pretože ten vychádza z toho, čo definuje Ústava SR,“ adresoval diplomatom.

Na Dúhovom PRIDE sa aj tentokrát zúčastní verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Minulý rok si aj ona vyslúžila kritiku od Andreja Danka. Šéf SNS vtedy dokonca zašiel až k výzve, že ak pochod podporí, na svojom mieste nemá čo robiť. Patakyová sa napriek tomu postavila na tribúnu a k účastníkom akcie dokonca aj prehovorila.

Dve udalosti v jeden deň

Udalosť Hrdí na rodinu je akciou Aliancie za rodinu. To, že táto udalosť je v rovnaký deň ako Dúhový PRIDE nie je náhoda – Hrdí na rodinu je priamou reakciou naň. “Hrdí na rodinu nie je a nikdy nebol protestom. Naším zámerom je ponúknuť verejné svedectvo o dôležitosti lásky v rodine pre celú spoločnosť. Máme v srdci žehnajúci postoj aj k ľuďom, ktorí nezakúsili dobro rodinných vzťahov, alebo majú z iných dôvodov nepriateľský postoj k výnimočnosti rodiny v spoločnosti,” tvrdia organizátori.

Ľudia, ktorí usporiadavajú PRIDE, zase apelujú na politikov. “Od ostatného PRIDEu prebehli troje voľby a o pár mesiacov nás čakajú ďalšie. Namiesto hľadania a presadzovania riešení problémov, ktoré trápia všetkých ľudí na Slovensku, však politická reprezentácia zneužíva tému práv LGBT ľudí ako nástroj politického boja a rozdeľovania spoločnosti,” píšu organizátori. Zároveň vyzvali ľudí, aby podporili výzvu, v ktorej apelujú na nezneužívanie témy LGBTI na politické účely.

Galéria
Homosexuálne páry bojujú za svoje práva. Zdroj: TASR / AP
Na snímke vpravo predseda Aliancie za rodinu Anton Chromík a v¾avo aktivista Marek Nikolov poèas brífingu iniciatívy Hrdí na rodinu v Bratislave 9. júla 2018. FOTO TASR – Pavel Neubauer
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová v príhovore počas 8. ročníka festivalu Dúhový PRIDE Bratislava 2018 na Hviezdoslavovom námestí. Cieľom podujatia je zviditeľniť LGBTI ľudí, ktorí sa snažžia zmeniť slovenskú spoločnosť k lepššiemu. Bratislava, 14. júl 2018. Foto: SITA/Diana Černáková
Z¾ava: Kresanskí aktivisti a organizátori pochodu Marek Nikolov a Anton Chromík poèas brífingu pred Prezidentským palácom na tému: Základné informácie o Pochode Hrdí na rodinu. Bratislava, 9. júl 2018. Foto: SITA/Diana Èernáková
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Počas prvého Dúhového pochodu extrémisti hádzali po účastníkoch kamene. FOTO TASR – TomᚠHalász
Rumunsko naďalej neuznáva homosexuálne páry. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next