Regióny Banská Bystrica

Počet prípadov chrípky v Banskobystrickom kraji sa takmer zdvojnásobil. Najviac chorých je v týchto okresoch

Zdroj: pixabay.com

BANSKÁ BYSTRICA – Pravdepodobný začiatok tohtoročnej chrípkovej sezóny signalizuje výraznejší nárast chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO) a hlavne na chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO). Nepriaznivé údaje zaznamenali v 39. kalendárnom týždni epidemiológovia v Banskobystrickom kraji.

 

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová, výskyt ARO v tomto regióne stúpol v porovnaní s uplynulým týždňom síce len o necelých 10 percent, ale výskyt chrípky a jej podobných ochorení je až dvojnásobne vyšší. „V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je chorobnosť na ARO vyššia len nepatrne, no výskyt CHPO je vyšší takmer o sto percent,“ doplnila hovorkyňa.

Akútne respiračné ochorenia evidujú v súčasnosti u 4 593 ľudí, čo predstavuje chorobnosť 1 562 na 100-tisíc osôb. Počet chorých na chrípku je aktuálne 389, čo je chorobnosť 133 osôb na 100-tisíc obyvateľov. Epidemiológovia v tomto týždni nezaznamenali žiadny prípad závažného akútneho respiračného ochorenia (SARI). V 39. kalendárnom týždni v porovnaní s minulým týždňom napriek uvedenej situácii stúpli takmer trojnásobne komplikácie zo zápalových ochorení horných ciest dýchacích ciest, ako aj chrípky. „Tieto ochorenia sa skomplikovali zápalmi dutín v 59 prípadoch, zápalmi stredného ucha v 53 prípadoch a v 15 prípadoch zápalom pľúc,“ konkretizovala Tolnayová s tým, že najvyšší počet chorých na ARO je v okresoch Rimavská Sobota, Lučenec, Zvolen, Brezno a Žarnovica. Chrípku má najviac pacientov v okrese Detva, Veľký Krtíš a Brezno. Chorí sú predovšetkým občania v produktívnom veku a deti základných škôl.

V súvislosti s vývojom chorobnosti odborníci opätovne upozorňujú, že je potrebné vo zvýšenej miere venovať sa preventívnym opatreniam. Rovnako v školách, ako aj domácnostiach je potrebné venovať vyššiu pozornosť nielen hygiene prostredia, ale hlavne osobnej hygiene. Časté a dôkladné umývanie rúk, časté vetranie domácností a učební, čistota v kúpeľniach a toaletách by mali byť v chrípkovom období samozrejmosťou. Navyše je potrebné vo zvýšenej miere jesť čerstvú zeleninu a ovocie, predovšetkým jablká, ktoré majú dostatok vitamínu C.