Spoločnosť Zahraničné

Počet prípadov antisemitizmu vo Francúzsku sa v roku 2019 zvýšil o 27 percent

Na archívnej snímke hákový kríž na dverách bývalej synagógy vo francúzskom Mommenheime 4. marca 2019. Zdroj: TASR / AP

PARÍŽ – Počet antisemitských prípadov sa vo Francúzsku v roku 2019 oproti predchádzajúcemu roku zvýšil o 27 percent. Informovalo o tom v nedeľu francúzske ministerstvo vnútra, píše agentúra DPA.

 

Ministerstvo prinieslo tieto informácie pred pondelkovou spomienkovou ceremóniou pri príležitosti 75. výročia oslobodenia nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau, kde počas druhej svetovej vojny zahynulo približne milión židov.

Vlani bolo zaznamenaných 687 prípadov antisemitizmu v porovnaní s 541 v roku 2018. Boli medzi nimi napríklad fyzické násilie, krádeže, vandalizmus a slovné hrozby.

Výrazne stúpli aj rasistické a xenofóbne incidenty – v roku 2018 ich bolo 496 a o rok neskôr až 1142.

Nárast antisemitských činov odsúdili francúzski predstavitelia aj tamojšia židovská komunita, ktorá je považovaná za najväčšiu v Európe.

Po tom, ako bolo vlani v Alsasku svastikami a inými antisemitskými grafitmi posprejovaných 1000 židovských hrobov, oznámil minister vnútra Christophe Castaner zriadenie nového útvaru polície zameraného na boj proti zločinom z nenávisti.

Pretrvávanie antisemtiskej nenávisti a všeobecná normalizácia rasistických a xenofóbnych vyjadrení a správania si vyžadujú rozhodné a jasné odsúdenie zo strany všetkých politických strán, povedal Castaner.