Domáce Ekonomika Spoločnosť Top

Počet očkovaných detí síce rastie, lekári však stále bojujú s hoaxami

Zdroj: TASR / Roman Hanc

BRATISLAVA – Na internete sa dnes dočítate už všeličo. Nie vždy sa však stretnete s relevantnými a vedecky podloženými informáciami. Do bojova proti hoaxom sa častokrát púšťajú aj lekári. Pediatri sa dennodenne stretávajú s konšpiračnými teóriami o očkovaní, ktoré následne musia veľmi zdĺhavým a trpezlivým spôsobom vyvrátiť rodičom. Prinášame vám prípady, kedy klamlivým informáciam podľahli nielen rodičia, ale dokonca aj samotní lekári.

 

Záujem o očkovanie sa pomaly zvyšuje. Celoslovenské výsledky zaočkovanosti ukazujú na 95 percentnú zaočkovanosť dnešných detí v rámci pravidelného povinného očkovania. ,,Orgány verejného zdravotníctva počas roka 2018 zaznamenali zvýšený záujem verejnosti o informácie týkajúce sa povinného očkovania,” uviedla pre Glob.sk hovorkyňa úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. Nižšiu zaočkovanosť eviduje úrad v spojitosti so základným očkovaním proti osýpkam, ružienke a mumpsu.

Hranicu 95 percentej zaočkovanosti nepokorili deti narodené v roku 2015 v Bratislavskom kraji (92,7%), Trenčianskom kraji (92,7%), Banskobystrickom (94,9%) a Žilinskom kraji (94,9%).

Nižší záujem o základné očkovanie sa prejavil aj u detí narodených v roku 2014. Bratislavský (93%)  a Žilinský kraj (94,2%) vykazovali spomedzi ostatných najnižší záujem o očkovanie detí.

Ani v roku 2013 nedali všetci rodičia svoje dieťa zaočkovať. Najnižší počet zaočkovaných detí sa opäť nachádza v Bratislavskom a Žilinskom kraji.

Predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková pritom ubezpečuje, že na Slovensku sa očkuje najlepšími látkami, ktoré trh ponúka. ,,Náš očkovací kalendár je veľmi dobrý. Sme jedna z mála krajín, ktorá veľmi dlho držala eliminované osýpky. U nás sa nevyskytuje rubeola, nevyskytuje sa ani detská obrna. Mnohé ochorenia, proti ktorým očkujeme sa vyskytujú na veľmi nízkej úrovni, rovnej takmer nule. Myslím si, že máme najlepšie látky vo svete, ktorými sa aktuálne očkuje.”

Aktuálny očkovací kalendár. Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva

Na Slovensku je celkovo 36 regionálnych úradoch verejného zdravotníctva, v ktorých sú zriadené Poradne očkovania. Rodičia si tak k odborníkom z oblasti epidemiológie môžu prísť po bezplatnú radu v súvislosti s očkovaním. ,,O význame povinného očkovania ako aj riziku, ktoré hrozí dieťaťu v prípade, že nebude očkované,  informuje rodičov tiež  očkujúci lekár,” doplnila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Konšpiračné teórie zamorili svet

Podľa predsedníčky Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzany Krištúfkovej hoaxy a konšpiračné teórie na internete šíria ľudia, ktorí sa silou mocou snažia zviditeľniť a byť videní. Častokrát sú to bohužiaľ nebezpečné informácie. ,,Každá matka by si mala zvážiť odkiaľ si berie informácie, podľa ktorých sa riadi. Mala by si pozrieť čo je to za stránku, čo je to za odborníka, ktorý to hovorí. Či je vzdelaný v tom čo hlása a až podľa toho sa zariadiť.”

Krištúfková prezradila z vlastnej skúsenosti konšpiračnú teóriu, ktorá ovplyvnila dokonca triezvy rozum samotných lekárov. Začiatkom 80-tych rokov pri zavádzaní očkovania proti vírusu Hepatitídy typu B sa v tom čase rozmohla aj choroba AIDS. Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť bola obvinená, že lekárom chce namiesto vírusu proti žltačke naočkovať AIDS. Spustila sa tak davová hystéria. Kvôli tomuto hoaxu lekári začali hromadne odmietať očkovanie proti žltačke. Zlom nastal až vtedy keď sa chirurg slovenskej nemocnice skutočne nakazil vírusom žltačky a nainfikoval aj svoju manželku. V priebehu pár dní lekári pochopili, že nejde o žiadny skytý úmysel epidemiologickej spoločnosti a do niekoľko dní sa nechali všetci zaočkovať. 

Predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištufkoví sa s nami podelila o zážitky zo svojej praxe. Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz

Slovensko však nie je jedinou krajinou, ktorá podľahla hoaxom. Jednou z nich bola aj Kalifornia, v ktorej konšpiratéri rozvinuli teóriu, že práve očkovanie spôsobuje autizmus u detí. Klamlivou informáciou sa nechal obalamutiť aj Arnold Schwarzenegger. V čase keď sa chcel stať guvernérom niekoľkokrát vo svojej kampani zdôraznil, že zakáže vakcíny s thiomersalom . Táto látka mala údajne spôsobovať autizmus u detí. Po jeho zvolení vakcíny skutočne zakázal. Autizmus však v krajine naďalej pretrvával a situácia sa vôbec nezlepšovala. Vedecké dokazovanie neskôr ukázalo, že látka thiomersal skutočne nespôsobuje autizmus.

Hoaxy okolo očkovanie dobehli aj Arnolda Schwarzeneggera. Zdroj: TASR / AP

Na Slovensku je bohužiaľ mnoho prípadov, kedy rodičia odmietli dať svoje dieťa zaočkovať. Dôkazom je aj prípad kedy dieťa kvôli rozhodnutiu svojho vlastného rodiča podľahlo pneumokokovej meningitíde. Dieťa zostalo bez aktívnych známok života a hydrocefalom (vodnatá hlavička). Matke dieťa odovzdali po ročnej hospitalizácii a siedmich operáciach. Lekári mu už nedokázali pomôcť. ,,Keby to dieťa bolo očkované tak mohlo žiť normálny život každého jedného dieťaťa,” vysvetlila Krištúfková.

Očkovanie dokáže odvrátiť úmrtia detí. Zdroj: TASR / Roman Hanc

Pokuty za odmietnutie povinného očkovania

Pokiaľ sa rozhodnete svojmu dieťaťu odoprieť povinné očkovanie, ktoré je hradené z verejného zdravotného poistenia, môžete byť sankcionovaní. Výška pokuty sa dokáže vyšplhať do výšky 331 eur. Napriek tomu, že počet pokút za neabsolvovanie povinného očkovania stále klesá, pediatri sa dennodenne stretávajú s odporom voči tomuto druhu očkovaniu. ,,Je to úplne bežný chlebík v každej jednej pediatrickej ambulancií. S takýmito rodičmi sa treba strašne veľa rozprávať. Keby som ja v tom čase keď deti boli ešte bábätká, nezvolila správnu komunikáciu, nikdy by som nezískala dôveru rodičov, aby raz dali svoje dieťa zaočkovať,” vysvetlila pre Glob.sk hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast doktorka Elena Prokopová.

Aj podľa Úradu verejného zdravotníctva sú detskí lekári najdôležitejšou spojkou medzi neveriacim rodičom a zdravým dieťatom. ,,Najmä pediatri vyvíjajú maximálne úsilie, aby vysvetlili rodičom význam povinného očkovania pre svoje deti. Preto by malo byť v prvom rade v záujme rodičov, aby chránili zdravisvojho dieťaťa pred infekčnými ochoreniami, ktorým možno predchádzať očkovaním,” povedala pre Glob.sk hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Pediatri sa dennodenne stretávajú s odmietnutím povinného očkovania pre deti. Podľa doktory Aleny Prokovej je najdôležitejšia komunikácia medzi pediatrom a rodičom. Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz

Povinné očkovanie je dostupné pre všetky deti na Slovensku a je hradené z verejného zdravotného poistenia. Podľa aktuálneho očkovacieho kalendára sa nielen deti, ale aj dospelí očkujú proti týmto ochoreniam:

  • Záškrt
  • Tetanus
  • Čierny kašeľ
  • Vírusový zápal pečene typu B – žltačka typu B
  • Hemofilové invazívne nákazy
  • Detská obrna
  • Pneumokokové invazívne ochorenia
  • Osýpky
  • Mumps
  • Ružienka