Košice Regióny

Počet obyvateľov v obci Valaliky narastá, základnú školu chcú rozšíriť

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

VALALIKY – Počet obyvateľov obce Valaliky v okrese Košice-okolie stúpol približne za uplynulých desať rokov asi o 18 percent. Ako pre TASR povedal starosta obce Štefan Petrík, keďže pribúda aj žiakov, základnú školu plánujú rozšíriť.

„Počet obyvateľov nám narastá. Nie je to takým tempom, ako napríklad v prímestských obciach v okolí Bratislavy, ale stále narastá. Pred desiatimi rokmi sme mali 3800 obyvateľov, teraz ich máme 4500,“ povedal s tým, že tento nárast nie je spôsobený primárne pôrodnosťou, ale prevažne prisťahovaním sa mladých rodín z Košíc. Dodal, že nejde tak o rodákov z Košíc, ako o ľudí, ktorí prvotné väzby s mestom nadobudli či už prostredníctvom štúdia, alebo práce.

Vo Valalikoch aktuálne pripravujú projektovú dokumentáciu na prístavbu k základnej škole. „Bude tam nová kuchyňa, jedáleň a štyri nové učebne. Škola má momentálne 500 žiakov a stále nám pribúdajú ďalší. Keďže sme blízko veľkého mesta Košice a ľudia sa nám tu sťahujú, musíme týmto trendom prispôsobovať aj infraštruktúru služieb a školstvo,“ uviedol starosta. Pripomenul, že obec je už vybavená všetkými inžinierskymi sieťami vrátane kanalizácie. „V budúcnosti sa musíme sústrediť na to, aby sme posilnili aj voľnočasové aktivity občanov – rôzne ihriská, cyklotrasy,“ dodal.