Spoločnosť Zahraničné

Počet obetí tlačenice na pohrebe Solejmáního stúpol na 50

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Na pohrebe iránskeho generála Kásema Solejmáního vypukla v utorok tlačenica, počas ktorej zomrelo najmenej 50 ľudí a približne 200 ďalších utrpelo zranenia. Informovala o tom iránska tlačová agentúra ISNA. Tlačenica vypukla počas procesie v Kermáne, Solejmáního domovskom meste. Zábery iránskej štátnej televízie zachytávajú ľudí ležiacich na ceste bez známok života, ďalších ako kričia a snažia sa im pomôcť. Po týchto tragických udalostiach dokonca odložili samotný Solejmáního pohreb, nový termín zatiaľ nie je známy.

 

Na smútočnej procesii v iránskom hlavnom meste Teherán sa v pondelok zúčastnilo vyše milión ľudí. V celej krajine sa na smútočných pochodoch zúčastnilo podľa iránskych médií niekoľko miliónov smútiacich.

Solejmání zahynul v piatok pri útoku dronom, keď opúšťal letisko v irackej metropole Bagdad. Operáciu nariadil americký prezident Donald Trump. Generál bol v Iráne považovaný za druhého najmocnejšieho muža a bol medzi ľuďmi veľmi populárny. Biely dom ho však označuje za teroristu a hrozbu pre svojich vojakov v regióne.

Zabitie Solejmáního kritizovali mnohí americkí a západní analytici a znalci problematiky Blízkeho východu. Na internete aj v niektorých médiách sa objavili špekulácie, že Trump sa takto snaží rozpútať s Iránom vojnu a posilniť si tak pozície pred tohtoročnými prezidentskými voľbami. Podľa politológov totiž spravidla platí, že v čase vojny či iného veľkého ohrozenia sa podpora voličov pre úradujúceho prezidenta rapídne zvyšuje.

Irán za smrť Solejmáního sľubuje odvetu, zatiaľ však neoznámil, ako bude postupovať.