Spoločnosť Zahraničné

Počet obetí koronavírusu dosiahol 490, nákaza sa objavila aj na výletnej lodi

Koronavírus potvrdili u pasažierov výletnej lode. Zdroj: SITA / AP

PEKING – Počet potvrdených úmrtí v dôsledku nákazy novým druhom koronavírusu stúpol v Číne v stredu na 490, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na čínske úrady.

 

Úrady v čínskej provincii Chu-pej nahlásili v stredu 65 úmrtí. Takisto zaznamenali 3156 nových potvrdených prípadov nákazy, čím sa celkový počet nakazených ľudí zvýšil na viac ako 23.500.

Výskyt nového druhu koronavírusu spôsobujúceho zápal pľúc hlásili z čínskeho mesta Wu-chan v provincii Chu-pej prvýkrát 31. decembra 2019. Nákaza sa odvtedy rozšírila do vyše 20 krajín sveta vrátane Južnej Kórey, Japonska, Spojených štátov či Kanady, čo viedlo Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) k vyhláseniu stavu globálnej zdravotnej núdze.

Prvú obeť nákazy nahlásil v utorok aj Hongkong, ktorý uzavrel väčšinu hraničných priechodov s Čínou, aby tak zamedzil šíreniu nového koronavírusu.

Koronavírus potvrdili u pasažierov výletnej lode

Testy potvrdili nákazu novým typom koronavírusu u najmenej desiatich pasažierov výletnej lode, ktorú umiestnili do karantény v japonskom prístavnom meste Jokohama. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na japonské ministerstvo zdravotníctva.

V Japonsku prebiehal zdravotný skríning viac ako 3700 pasažierov a posádky výletnej lode Diamond Princess. Opatrenie bolo zavedené z dôvodu, že na palube tohto plavidla sa v januári plavil aj muž z Hongkongu, u ktorého bol potvrdený výskyt nového koronavírusu.

Počet potvrdených úmrtí v dôsledku nákazy novým druhom koronavírusu stúpol v Číne v stredu na najmenej 490 a počet prípadov nákazy prekročil 24.000.

Dve lietadlá z USA evakuovali z Číny viac ako 300 ľudí

Americké ministerstvo zahraničných vecí v utorok oznámilo, že Spojené štáty evakuovali z Číny viac ako 300 ľudí na palube dvoch letov z mesta Wu-chan, ktoré je považované za epicentrum nákazy nového typu koronavírusu. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

Lietadlá podľa predstaviteľa ministerstva zahraničných vecí odleteli z Wu-chanu v utorok. Spojené štáty už prostredníctvom troch letov z Číny evakuovali viac ako 500 pasažierov. Prvé lietadlo so 195 Američanmi na palube pristálo minulý týždeň v štáte Kalifornia.

USA pripravujú na štvrtok v súvislosti s evakuáciou jedno alebo dve ďalšie lietadlá. Pasažierov po návrate do vlasti umiestňujú do povinnej karantény.

V Spojených štátoch zatiaľ podľa AFP potvrdili 11 prípadov nákazy vírusom, ktorý si v Číne vyžiadal už najmenej 490 obetí na životoch. USA minulý piatok vyhlásili stav zdravotnej núdze.

Letecké spoločnosti American Airlines a United Airlines v stredu oznámili plány o dočasnom pozastavení letov do Hongkongu v súvislosti s prepuknutím nového koronavírusu.