Domáce Spoločnosť

Počet chorých na chrípku vzrástol. Niektoré školy museli zavrieť

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) vzrástla v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim o 6,4 percenta. Lekári nahlásili 48 322 prípadov týchto ochorení. Agentúru SITA o tom informovali pracovníci Odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR.

 

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom kraji, najnižšiu v Trenčianskom. Respiračnými ochoreniami najčastejšie trpeli deti do päť rokov. Komplikácie lekári zaznamenali u 1 338 osôb, čo predstavuje 2,8 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy (768). Ostatné komplikácie predstavovali otitídy (332) a pneumónie (238).

Lekári v 50. kalendárnom týždni nahlásili aj 3 924 ochorení na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 8,1 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom vzrástla o 2,9 percenta. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom kraji, najnižšiu v Bratislavskom. Na chrípku najviac ochoreli mladí vo vekovej skupine 15 až 19 rokov.

Niektoré školy museli zavrieť

Prípad ťažkého akútneho respiračného ochorenia SARI nebol hlásený. Od začiatku chrípkovej sezóny 2019/2020 boli hlásené štyri prípady SARI. Na následky ochorenia dvaja ľudia zomreli.

Vyučovanie počas tohto týždňa prerušili v 15 výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Išlo o 12 materských škôl (v piatich v Košickom kraji, v štyroch v Trnavskom kraji, v dvoch v Banskobystrickom kraji a v jednej v Prešovskom kraji) a tri základné školy (v dvoch v Košickom kraji a v jednej v Prešovskom kraji).