Domáce Spoločnosť Top

Počas sviatkov stretnete na cestách viac policajtov. Varujú aj pred zlodejmi na parkoviskách i cintorínoch

Trhy sú rajom zlodejov a vreckárov. Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz

BRATISLAVA – Polícia sa pred sviatkami obracia na občanov. Upozorňuje, kde sa budú o naše bezpečie starať policajti a kde si máme dávať pozor my sami. Problémom môžu byť nielen preplnené predvianočné cesty, ale aj vreckári na trhoch. Okradnúť vás však môžu aj po ceste z nákupu. 

 

“Polícia v tomto období venuje zvýšenú pozornosť Vianočným trhom, ktoré sa konajú na desiatkach miest po celom Slovensku. To znamená, že aj na Vianočných trhoch a v ich okolí sa pohybuje zvýšený počet policajtov v rôznych časových intervaloch,” informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Policajti však nebudú len v uniformách. “Ubezpečujeme občanov, že na miestach s väčšou koncentráciou ľudí sa pohybujú aj policajti v civile. Takže ak nestretnete uniformovanú policajnú hliadku, neznamená to, že dané miesto nie je monitorované,” píše v stanovisku Baloghová.

Problémom však budú v najbližších hodinách najmä cesty, s ktorými sú neodmysliteľne spojení aj “sviatoční vodiči.” Tí sadajú za volant a najmä na dlhšie cesty skutočne výnimočne a kvôli nedostatku skúseností sa môžu ľahšie dostať do kolízie. “Zvýšený počet dopravných policajtov je už teraz a bude počas celého sviatočného obdobia aj na cestách po celom Slovensku. Počas kontrol sa budú zameriavať, okrem iného, ​​predovšetkým na najčastejšie prehrešky vodičov. Tými sú stále nedodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti, nepripútanie sa a telefonovanie za volantom. Vodiči sa pochopiteľne nevyhnú ani pravidelným kontrolám na alkohol,” upozorňuje Baloghová.

“Všetkých, ktorí plánujú sadnúť za volant počas vianočných sviatkov, polícia nabáda k zvýšenej miere tolerancie a predvídavosti. Na cestách sa totiž budú pohybovať aj menej skúsení vodiči,” vyzýva polícia občanov.

TASR – Andrej Galica

Ľahká korisť zlodejov

Sviatky sú už tradične rajom pre zlodejov a vreckárov. Polícia preto žiada občanov o zvýšenú pozornosť. Práve miesta, kde sa nachádza mnoho ľudí sú pre zlodejov najlákavejšie. “Už teraz počas adventu sa policajti zameriavajú na preventívne akcie najmä v obchodných centrách a na miestach s väčšou koncentráciou ľudí. Tieto miesta každoročne lákajú aj zlodejov, predovšetkým vreckárov. Opäť apelujeme na občanov, aby boli počas svojho pohybu v obchodoch aj v prostriedkoch MHD maximálne obozretní. Svoje peňaženky, doklady, kabelky a batohy majte vždy pod kontrolou,” apeluje na občanov polícia.

Polícia bude dohliadať na bezpečie občanov na trhoch aj cintorínoch. Zdroj: FB/Polícia SR

Vianočné trhy však nie sú jediné miesto, kde sa treba mať na pozore. “Obozretní buďte aj pri ukladaní nákupu do auta. Zlodeji využívajú aj krátku chvíľu, počas ktorej sa zdržiavate pri zadnej časti auta a z predných sedadiel sú schopní ukradnúť všetko, čo si tam odložíte. Vianočné obdobie je pre mnohých tiež spojené s návštevou cintorínov. V tejto súvislosti budú policajti vykonávať zvýšený dohľad aj na týchto miestach a na parkoviskách v okolí,” avizuje Baloghová.

Pracujú aj úradníci

Pokiaľ by však občan o peňaženku či kabelku predsa len prišiel, s vybavovaním dokladov do januára čakať nemusí. Pracovať budú aj úradníci v klienstských centrách.

“Klientske centrá, dopravné inšpektoráty, oddelenia dokladov a ostatné pracoviská ministerstva vnútra budú počas sviatočného vianočného obdobia pracovať v štandardnom režime, s výnimkou silvestrovského pondelka  31. decembra 2018, kedy budú úradné hodiny skrátené, a to do 13. hodiny,” informovalo ministerstvo vnútra.