Banská Bystrica Fiľakovo Lučenec Regióny

Počas štátneho sviatku sa pre návštevníkov Fiľakova otvoria brány vojenského krytu

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Michal Svítok

FIĽAKOVO – Len počas jediného dňa, v stredu 8. mája, sprístupnia nadšenci z Fiľakova v okrese Lučenec priestory bývalého protileteckého krytu v areáli tamojších priemyselných závodov na Šávoľskej ceste. TASR o sprístupnení informoval Marian Mesiarik z Bunker teamu, ktorý akciu organizuje.

 

 „Bude to jedinečná príležitosť prezrieť si protiletecký kryt z obdobia druhej svetovej vojny, ktorý má 21 miestností. Na návštevníkov budú čakať aj iné zaujímavé programy, ako je ability dráha, airsoft strelnica, tmavá izba či úniková miestnosť. Tento zážitkový program spestrí aj prednáška o fiľakovských obranných stavbách od roku 1936 až po studenú vojnu,“ priblížil Mesiarik.

Dodal, že začiatok podujatia je naplánovaný na 12.00 h. O 13.00 h bude prednáška v maďarskom jazyku, o polhodinu neskôr v slovenčine. Koniec akcie je podľa organizátorov stanovený na 17.00 h.

Vo Fiľakove sa zachovalo viacero protileteckých krytov z druhej svetovej vojny, ktoré boli budované v súvislosti s očakávaným bombardovaním mesta, keďže bolo železničným uzlom a prítomná v ňom bola aj vojenská výroba. Dva z krytov boli vyhĺbené priamo v hradnom kopci Fiľakovského hradu a dnes slúžia ako turistická atrakcia s expozíciou miestneho Hradného múzea.

Bunker team je neformálna skupina fiľakovských dobrovoľníkov, ktorí chcú podľa vlastných slov vrátiť zašlú slávu protileteckým krytom. Skupina kryty čistí a dokumentuje, ich ďalšou činnosťou je predstavovanie zaujímavých zabudnutých miest v okolí Fiľakova, ako napríklad banských diel alebo prírodných zaujímavostí.