Spoločnosť Zahraničné

Počas prevozu v Tadžikistane zomreli väzni. Údajne zjedli otrávený chlieb

Počas prevozu väzňov zomreli 14 väzni. Údajne zjedli otrávený chlieb. Ilustračné foto. Zdroj: archív

DUŠANBE – Tadžické úrady začali vyšetrovať prípad hromadnej otravy 14 väzňov, ktorí zomreli počas prevozu z väznice na severe Tadžikistanu do hlavného mesta Dušanbe. 

 

Agentúra AFP s odvolaním sa na ministerstvo spravodlivosti uviedla, že skupina 16 väzňov počas prevozu konzumovala chlieb, ktorý im počas prestávky v ceste ponúkol ich spoluväzeň. Chlieb bol údajne otrávený. Príznaky otravy – nevoľnosť, závrat, zvracanie – sa u skupiny väzňov začali prejavovať asi polhodinu po konzumácii chleba.

Podľa ministerstva vnútra sa príznaky otravy začali prejavovať u 16 väzňov po tom, ako zjedli tri bochníky chleba, ktoré si zobrali na cestu. Do vyšetrovacej väznice v Dušanbe ich doviezli v bezvedomí. Kým dvoch sa lekárom ešte podarilo zachrániť, zvyšných 14 podľa AFP otrave podľahlo. Rozhlasová stanica Rádio Sloboda informovala, že aj stav preživších je kritický.

Zvyšní väzni sú v poriadku

Podľa agentúry Interfax zvyšných 115 väzňov, ktorých prevážali do Dušanbe, je v poriadku a bolo rozmiestnených do nápravných zariadení v hlavnom meste.

K tejto udalosti došlo po tom, ako v máji pri vzbure vo väzení v blízkosti hlavného mesta Dušanbe prišlo o život 32 ľudí vrátane troch dozorcov, čo vyvolalo obavy o mieru bezpečnosti vo väzniciach v krajine.

K vyvolaniu vzbury v trestaneckej kolónii s najprísnejším režimom v tadžickom meste Vachdat sa priznala džihádistická organizácia Islamský štát (IS).

V tejto kolónii sú umiestnení trestanci odsúdení za náboženský extrémizmus vrátane militantov IS.

IS sa prihlásil aj k zodpovednosti za inú väzenskú vzburu v Tadžikistane, ktorá si vlani v novembri vyžiadala 21 mŕtvych väzňov a dvoch strážcov. Incident sa stal v meste Chudžand, ležiacom na severe tejto stredoázijskej krajiny.