Domáce Koronavírus Spoločnosť

Počas dištančného vzdelávania sa zapojilo do e-testovania viac ako desaťtisíc žiakov

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – V čase dištančného vzdelávania počas pandémie nového koronavírusu využilo v apríli a máji ponuku elektronických testovaní takmer 14-tisíc žiakov základných a stredných škôl na Slovensku. Celkovo žiaci vyplnili viac ako 26-tisíc e-testov z rôznych typov gramotností, matematiky, vyučovacích a cudzích jazykov. Informovala o tom riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská.

 

Do e-testovania sa zapojilo takmer 8400 žiakov základných škôl a viac než 5600 stredoškolákov. “Teší nás záujem o využívanie e-testov zo strany učiteľov a žiakov aj v čase dištančného vzdelávania,” uviedla Kanovská. Podotkla, že NÚCEM všetkým školám ponúkol možnosť aj na diaľku overiť a upevniť vedomosti a zručnosti žiakov z rôznych typov gramotností a zamerať sa aj na prehĺbenie medzipredmetových vzťahov. “Zapojení žiaci v priemere vyriešili testy z dvoch rôznych predmetov a spolu s učiteľmi si vyhodnotili svoje správne a nesprávne odpovede. Tohtoročné online testovanie bolo preto viac zamerané na vzdelávanie ako na hodnotenie žiakov,” dodala Kanovská.

Najviac sa do aprílového a májového e-testovania zapájali žiaci z Prešovského kraja, vyplnili 6530 e-testov, žiaci Nitrianskeho kraja (4718 e-testov) a Žilinského kraja (4143 e-testov). V ponuke e-testovaní v jarných mesiacoch dominovali testy čitateľskej, matematickej, prírodovednej, finančnej a štatistickej gramotnosti. Žiaci mali k dispozícii aj testy z matematiky a vyučovacích jazykov i testy na overovanie jazykových zručností z anglického a nemeckého jazyka.

Žiaci a školy budú môcť využívať systém e-test až do polovice júna, a to buď po opätovnom návrate do škôl alebo aj dištančne počas online vzdelávania.