Zahraničné Politika

Pobaltské štáty obvinili Rusko z falšovania dejín pred 75. výročím konca druhej svetovej vojny

Zdroj: SITA/Evgenia Novozhenina/Pool Photo via AP

VILNIUS – Lídri trojice pobaltských štátov odsúdili vo štvrtok snahy Ruska “falšovať dejiny” pred 75. výročím konca druhej svetovej vojny. Prezidenti Litvy, Lotyšska a Estónska v spoločnom vyhlásení vyzvali na “pravdu a spravodlivosť” pri posudzovaní zločinov z éry komunizmu a zodpovednosti Moskvy za vypuknutie konfliktu, informuje agentúra AFP.

“Skresľovanie historických udalostí, ktoré viedli k druhej svetovej vojne a rozdeleniu Európy následkom vojny, je poľutovaniahodné úsilie o falšovanie dejín a spochybňuje základy súčasného medzinárodného poriadku vybudovaného na dodržiavaní pravidiel,” varuje prezidentské trio. Prezidenti vzdali úctu “všetkým obetiam a spojeneckým vojakom, ktorí porazili nacistický režim”, zároveň pripomenuli, že bývalý Sovietsky zväz počas studenej vojny využíval aj vojenskú silu a represie na podrobenie si niektorých regiónov.

Litovský prezident Gitanas Nauseda uviedol, že nedávne pokusy Moskvy bagatelizovať tajný nacisticko-sovietsky pakt z roku 1939, uzavretý ešte pred vypuknutím druhej svetovej vojny a zacielený na rozdelenie si Európy, sa rovná “historickému revizionizmu”. Jeho lotyšský náprotivok Egils Levits tvrdí, že “falšovanie dejín je druhom hybridnej vojny” vedenej Moskvou.

Kým 9. máj je v Rusku oslavovaný ako Deň víťazstva nad nacizmom, pre mnohých obyvateľov pobaltských republík znamená skôr začiatok niekoľko desaťročí trvajúcej a často brutálnej sovietskej okupácie, píše AFP. Moskva však odmieta uznať obsadenie Pobaltia v rokoch 1944-45 ako okupáciu a nikdy sa za to neospravedlnila ani neponúkla reparácie.

Ruský prezident Vladimir Putin a ďalší poprední ruskí predstavitelia nedávno obvinili Poľsko, že nesie určitú zodpovednosť na vypuknutí druhej svetovej vojny, čo Varšava a jej západní spojenci odmietajú ako lživý revizionizmus. Trojica pobaltských krajín získala nezávislosť od rozpadávajúceho sa Sovietskeho zväzu v rokoch 1990 a 1991. V roku 2004 tieto štáty vstúpili do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie, pričom odvtedy sú ich vzťahy s Ruskom ešte viac naštrbené.