Domáce Politika Top

Po vymenovaní sudcov má ústavný súd štyri senáty: Protest proti smerákom

KOŠICE – Ústavný súd Slovenskej republiky pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej prijal dnes na neverejnom zasadnutí pléna uznesením Dodatok č. 2 k Rozvrhu práce Ústavného súdu Slovenskej republiky na obdobie od 1. marca 2017 do 28. februára 2018. Informovala o tom hovorkyňa ÚS Martina Ferencová. Ústavný súd má teraz plný počet sudcov.

Zmeny v rozvrhu práce Ústavného súdu Slovenskej republiky si vyžiadalo vymenovanie troch nových ústavných sudcov Jany Laššákovej, Mojmíra Mamojku a Miroslava Duriša prezidentom Slovenskej republiky Andrejom Kiskom 14. decembra 2017 na obdobie nasledujúcich dvanástich rokov.

Podľa nového dodatku v rozvrhu bude mať ústavný súd štyri senáty. Prvý senát bude pracovať v zložení Peter Brňák – predseda senátu, Milan Ľalík, Marianna Mochnáčová. V druhom senáte sú Sergej Kohut – predseda senátu, Lajos Mészáros a Jana Laššáková. V treťom senáte budú rozhodovať Jana Baricová – predsedníčka senátu, Rudolf Tkáčik, Mojmír Mamojka a Ivetta Macejková. Členmi štvrtého senátu sú Ladislav Orosz – predseda senátu, Ľudmila Gajdošíková a Miroslav Duriš.

Nesúhlas s nomináciou

Približne tucet ľudí sa dnes zišlo pred Ústavným súdom SR na košickej Hlavnej ulici na protestnom zhromaždení, aby vyjadrili svoj nesúhlas s vymenovaním Mojmíra Mamojku a Jany Laššákovej za ústavných sudcov a s politikou strany Smer – SD. Jeden z účastníkov mal transparent s heslom – Smer patrí na smetisko dejín. Protest bol pokojný a na poriadok dohliadalo aj niekoľko policajtov.

Účastníkom sa prihovoril organizátor zhromaždenia Richard Jánoš, ktorý sa označil aj za jedného zo zakladajúcich členov vznikajúcej strany SPOLU – občianska demokracia. „My nemáme žiadne kamene, Fico má dva. My sme prišli pokojne vyjadriť svoj názor, že nie sme spokojní s rozhodovaním súdov, vrátane ústavného súdu,“ povedal Jánoš. Podľa jeho názoru Ústavný súd SR nie je trafika, aby sa tu menovali za sudcov ľudia lojálni k súčasnej vláde. Vyzval NR SR, ale aj verejnosť, aby bol výber kandidátov na sudcov ústavného súdu transparentnejší, aby boli vybraní lepší kandidáti než doteraz, pretože podľa neho v súčasnosti nie je ústavný súd apolitický.

Podľa názoru viacerých prítomných Laššáková nemala byť vymenovaná za sudkyňu, keďže doposiaľ aktívne pôsobila ako politička a členka strany Smer – SD. U Mamojku im prekážal najmä vek.