Politika Zahraničné

Po verdikte Najvyššieho súdu sa opäť zišiel britský parlament

Po verdikte Najvyššieho súdu sa opäť zišiel britský parlament. Zdroj: SITA/AP

LONDÝN – Britský parlament začal opäť v stredu zasadať. Stalo sa tak po tom, ako Najvyšší súd v utorok rozhodol, že pozastavenie činnosti, iniciované premiérom Borisom Johnsonom krátko pred vystúpením Británie z Európskej únie, bolo nezákonné.

 

Johnson, ktorý stále presadzuje brexit k 31. októbru, by mal vystúpiť pred poslancami neskôr v stredu, uviedla agentúra AFP.

Očakáva sa, že premiér bude čeliť výzvam na svoju rezignáciu zo strany niektorých zákonodarcov. On sám uviedol, že neodstúpi.

Líder opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn v stredu vyhlásil, že hlasovanie o nedôvere Johnsonovej vláde by bolo vhodné len za predpokladu, že brexit bez dohody bude jasne odvrátený.

Líder labouristov uviedol, že jeho prioritou je legislatívnou cestou zabrániť odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ bez dohody. Pripustil zároveň, že by bol rád, ak by sa po odvrátení tvrdého brexitu uskutočnili nové voľby.

“Skrátka, našou hlavnou prioritou je zabrániť odchodu z Európskej únie bez dohody. Následne by bolo vhodné iniciovať hlasovanie o nedôvere s cieľom prinútiť premiéra k rezignácii,” dodal.