Regióny Domáce Levice Spoločnosť Kauzy Top

Po ťažkom zákroku dva dni na chodbe. Rodina zosnulej rozpovedala celý príbeh z levickej nemocnice

Nemocnica má problém. Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Kauza nemocnice v Leviciach pokračuje. Rodina Evy, ktorú nechal personál po ťažkej operácií ležať na chodbe, sa rozhodla brániť. Glob.sk vám prináša príbeh ženy, ktorá svoje posledné chvíle strávila v nedôstojných podmienkach v levickej nemocnici. Pacientka napokon zomrela.

Pri písaní článku sme čerpali z otvoreného listu rodiny, ktorý má Glob.sk k dispozícií a ktorý adresovali všetkým kompetentným úradom vrátane ministerstva zdravotníctva.  

 

Príbeh pani Evy sprostredkoval jej syn Ladislav. Začína sa 10. marca. “V piatok po šiestej hodine ráno si mamka zavolala záchranku. Mala silné kŕče v bruchu a čiernu stolicu,” začal rozprávanie Ladislav. Pani Evu prijali na oddelenie až pred treťou hodinou poobede. Po tretej bolo už jasné, že potrebuje urgentnú operáciu žalúdka. Tá bola vykonaná až po 21:30.

Už dlhé čakanie na operáciu sa rodine nepozdávalo. Najväčšia rana však prišla, keď v nasledujúci deň nevesta Vlasta našla svoju svokru ležať na chodbe. “Bolo to vraj z dôvodu nutnosti neustáleho dohľadu,” opisuje syn dôvody, ktoré mu sprostredkoval zdravotnícky personál. Podľa neho mala jeho matka diagnostikované viaceré choroby – ešte pred operáciou to bola cirhóza pečene, mala problémy so srdcom aj s ľadvinami. Po operácií jej potvrdili aj silný zápal brušnej dutiny, všetkých vnútorných orgánov, panvy a rakovinu lymfatických uzlín v pokročilom štádiu.

Nemocnica v Leviciach čelí kritike. Zdroj: Glob.sk

Rodine sa samozrejme nepáčilo, že pani Evu umiestnili na chodbu. Personál však tvrdil, že kapacita chirurgického oddelenia je vyčerpaná a že toto je jediné možné riešenie. “Považovali sme to za dočasný stav, preto sme to akceptovali,” vysvetlil syn. V nedeľu prišli na návštevu opäť. “Boli sme šokovaní, že sa situácia nezmenila,” opisuje Ladislav. Žiadali o vysvetlenie lekára, ten opäť tvrdil, že sú plne obsadení a že “pokiaľ neveria môžu sa poprechádzať.” 

Skúšali sa vybaviť, aby na chodbu umiestnili niekoho, kto nemá takú vážnu diagnózu ako pani Eva. Dostali však zamietavú odpoveď. “Na jiske ležia vážnejšie prípady ako vaša mamička,” tvrdil personál. Rodina však bola svedkom, že z oddelenia prepúšťali ľudí, no pani Evu stále na izbu nepresunuli. Vraj majú stále nové príjmy.

Nutná medializácia

Rodina tak pristúpila k razantnejšiemu riešeniu. Nevesta pani Evy prípad zverejnila a fotka pacienky ležiacej na chodbe sa po sociálnej sieti šírila ako vírus. V krátkom čase sa o situáciu začali zaujímať nielen média ale aj kompetentné úrady. Miesto pre pani Evu sa zrazu našlo. Umiestnili ju na Oddelenie akútnej a intenzívnej medicíny (OAIM). Personál však rodine aj samotnej pacienke vyčítal, že prípad medializovali a začali im úmyselne škodiť.

Fotografia už zosnulej Evy sa internetom šírila ako vírus. Zdroj: Glob.sk

Ešte v pondelok pacientke odobrali mobil a dali ho s ďalšími jej osobnými vecami do trezoru. V ten istý deň po prvýkrát nepustili nevestu za svojou svokrou s odôvodnením, že “nie je priama príbuzná.” V utorok ju pustili len na chvíľu. Nemocnica však dala Ladislavovej manželke jasne najavo, že ju za svokrou bez prítomnosti manžela už nepustia. Samotný syn Ladislav bol počas týždňa odcestovaný a tak sa k mame dostal spolu s manželkou až vo štvrtok počas návštevných hodín. “Po zvítaní sme zažili šok. Mamička sa nám začala sťažovať na odporný prístup OAIM. Primár pred ňou mával novinami a ukazoval prstom na fotku a kričal na ňu, že čo to má za nevestu,” tvrdí rodina.

Syn sa tak rozhodol umiestniť matku v inej nemocnici. “Ráno o ôsmej som šiel za mamičkou, kde mi oznámili, že dostala mozgovú porážku a že ju berú na CT,” tvrdí Ladislav. Keď prišiel domov, zastihol ho telefónat. Jeho matka skonala a nemocnica nariadila pitvu. To rodina odmietala, stretli sa preto s námestníkom nemocnice. Ten im mal namiesto ospravedlnenia predostrieť len výčitky o “ničení mena nemocnice.” Rodina nakoniec pitvu povolila. Výsledky už skúma Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Syn už dnes zosnulej Evy vyzval ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby konala. Smrť svojej matky považuje za nedôstojnú. Rozhodol sa preto v blízkej budúcnosti podať žalobu a žiadať finančné odškodné od nemocnice.

Ministerstvo vraj chápe

“Pochybenia zo strany zdravotníckych  pracovníkov, ktoré akýmkoľvek spôsobom prekračujú legislatívu, sú neakceptovateľné,  reakcie príbuzných sú  pre nás preto pochopiteľné, vnímame ich s pochopením a je nám veľmi ľúto, že majú s poskytovaním zdravotnej  starostlivosti takúto negatívnu  skúsenosť,” informovala Glob.sk hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Zároveň podotkla, že lekári musia postupovať nielen podľa legislatívy, ale musia dodržiavať aj etické princípy.

Dohľad nad samotnými pracovníkmi však musí vykonávať samotná nemocnica.

Podľa ministerstva musí medializovaný prípad preveriť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. “Ministerstvo zdravotníctva vyvíja maximálne úsilie o to, aby zdravotná starostlivosť bola poskytovaná čoraz kvalitnejšie, aby podmienky v našich nemocniciach boli lepšie a pacienti sa stretávali na oddeleniach s empatiou a porozumením,” uzavrela hovorkyňa rezortu.