Domáce

Po mojej vražde ma mal nahradiť exnámestník René Vanek, vraví Šufliarsky

Peter Šufliarsky - Zdroj: TASR/Jakub Kotian

BRATISLAVA – Po plánovanej vražde bývalého prvého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho sa mal jeho nástupcom vo funkcii stať bývalý námestník generálneho prokurátora pre netrestný úsek René Vanek. Potvrdil to prokurátor Generálnej prokuratúry SR Peter Šufliarsky.

Dospel k tomu po vznesení obvinenia voči štyrom osobám, ktoré okrem jeho vraždy plánovali aj vraždu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica, ako aj nazretí do vyšetrovacieho spisu. “Zistil som, že bývalý prokurátor JUDr. René Vanek mal byť kandidátom na funkciu prvého námestníka generálneho prokurátora SR po tom, ako som mal byť v roku 2018 fyzicky zlikvidovaný,“ povedal Šufliarsky.

Peter Šufliarsky –  Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Na Vaneka, ktorému zrušil generálny prokurátor poverenie funkcie v januári po medializácii jeho komunikácie s Alenou Zs., mali byť podľa uznesenia získané diskreditačné materiály v takom rozsahu, že funkciu prvého námestníka, najmä v trestnej oblasti pôsobnosti prokuratúry, mal vykonávať “nie ako službu verejnosti, ale ako službu vybraným osobám s konkrétnym cieľom”. Konkrétnosti Šufliarsky s odvolaním na zákonné tajomstvo neuviedol.

“Verím, že orgány činné v trestnom konaní budú tieto skutočnosti dôsledne preverovať a budú dokazovať účasť aj iných osôb,” zdôraznil Šufliarsky. Ten sa svojej funkcie vzdal po zverejnení sms správ s obvineným a obžalovaným Marianom Kočnerom k 1. aprílu tohto roku.

Dôvodom nebolo priznanie viny

Chcel tak podľa svojich slov vylúčiť akúkoľvek pochybnosť o ovplyvňovaní trestných konaní súvisiacich s objednávkou jeho vraždy, ako aj komunikácie s Marianom Kočnerom. Doplnil, že v prvom prípade bolo vznesené obvinenie a v druhom sa vylúčilo, že by akokoľvek porušil zákon.

Marian Kočner – Zdroj: Glob.skPeter Korček

“Dôvodom môjho rozhodnutia absolútne nebolo priznanie mojej viny, pretože som sa nedopustil žiadneho protiprávneho konania, čo je konštatovanie OČK v trestnom konaní. Naopak, moja osoba bola predmetom závažného trestného činu, ku ktorému nedošlo len náhodnou aktivitou štátneho orgánu,” zdôraznil exnámestník.

Z príprav vrážd Šufliarskeho, Žilinku a Lipšica obvinil vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szaba, Miroslava Marčeka a Zoltána Andruska. Všetci sú obvinení aj v prípade úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, v ktorej je obvinený aj Marian Kočner. Do konca toho mesiaca sa očakáva, že dozorový prokurátor ÚŠP podá v prípade Kuciaka a Kušnírovej obžalobu na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.