Spoločnosť Zahraničné

Po krvavom útoku na mešity novozélandský parlament schválil zákon o zbraniach

Parlament schválil po útokoch na mešity zákon o zbraniach. Zdroj: TASR / AP

WELLINGTON – Poslanci novozélandského parlamentu schválili v stredu vládny návrh zákona, ktorý má zakázať predaj a používanie takých druhov zbraní, aké boli použité v marci pri útoku na dve mešity v meste Christchurch. Útok si vyžiadal 50 obetí na životoch.

 

Ako informovala agentúra AP, legislatívu podporili v záverečnom čítaní liberálni i konzervatívni poslanci. Proti jej prijatiu hlasoval len jeden zo 120 poslancov. Zákon ešte musí formálne odobriť generálna guvernérka Nového Zélandu a potom vstúpi v piatok do platnosti.

Zákon má zakázať predaj a vlastníctvo poloautomatických zbraní armádneho typu a veľkokapacitných zásobníkov. Týka sa aj poloautomatických brokovníc s odnímateľnými zásobníkmi a brokovníc s viac než piatimi nábojmi.

Zákon zaručuje amnestiu pre tých, ktorí zakázané zbrane odovzdajú do 30. septembra. Doteraz už bolo odovzdaných viac ako 300 zbraní, povedal v parlamente minister pre záležitosti polície Stuart Nash.

Vláda premiérky Jacindy Ardernovej ohlásila po útokoch v mešitách okamžitý zákaz väčšiny poloautomatických zbraní a avizovala, že pripraví a predloží nový zákon sprísňujúci v krajine pravidlá nákupu a držania zbrane.