Domáce Nitra Regióny Top Trnava

Po Katkinej smrti sa ozvala ďalšia poškodená pacientka. Na pochybenia na chirurgii vraj viackrát upozornila vedenie

Zlú skúsenosť s trnavskou Fakultnou nemocnicou, kde na začiatku apríla zomrela Katky Kelešiovej (†25) má aj ďalšia Trnavčanka, Valéria (46). Zdroj: Glob.sk/juh

TRNAVA – Prešla si rovnakým trápením. Iba pred pár dňami sme priniesli smutný príbeh Katky Kelešiovej (†25), ktorá zomrela v trnavskej nemocnici po zdanlivo banálnej operácii slepého čreva. Do redakcie sa nám ozvala pani Valéria (46) z Trnavy, ktorá tvrdí, že má so zdravotníkmi miestnej nemocnice rovnako zlú skúsenosť, ako príbuzní nebohej Katky. V jej prípade sa našťastie operácia apendixu a následné doliečenie neskončili tragicky, ale „iba“ vážnymi zdravotnými problémami a trvalými následkami. 

Smutný príbeh Katky sa začal 5. marca, keď ju prijali do nemocnice pre bolesti v podbrušku. Lekári sa vraj nevedeli dohodnúť, či je Katkin stav taký vážny, že ju musia operovať. Katku napokon zoperovali a v nemocnici sa o ňu „starali“ takmer mesiac. Mladá žena však začala mať rozličné zdravotné ťažkosti, po ktorých napokon prišla mozgová smrť a Katka 1. apríla zomrela.

Valéria (46), ktorá navštívila Fakultnú nemocnicu Trnava v apríli 2013 s bolesťami v podbrušku, vraví, že našťastie prežila prácu zdravotníkov „iba“ s vážnymi zdravotnými problémami. A čo je na celej veci najhoršie, tvrdí, že na mnohé pochybenia v jej prípade upozorňovala vedenie nemocnice už vtedy. „Žiaľ, nepočúvali nás a žiadna náprava sa nespravila. Keď som čítala o Katkinom prípade, vedela som si presne predstaviť, čo musela prežiť. Po stretnutí s Katkinou mamou som nadobudla dojem, že keby sa nemocnica seriózne zaoberala mojimi mnohými listami, mohla mať Katka podstatne väčšiu šancu,“ smutne si povzdychla Valéria. Po stretnutí s Katkinou mamou, s ktorou sa bavili o okolnostiach Katkinej smrti, si je dokonca istá, že tragédii sa dalo zabrániť.

„Po operácii v trnavskej nemocnici mám doteraz obrovské problémy nielen s kĺbom, ale aj s ďalšími orgánmi,“ ukazuje Valéria. Zdroj: Glob.sk/juh

Podpísali niečo, čo sa ani neudialo?

Podobnosť oboch prípadov je zrejmá a doslova zarážajúca od samého začiatku. „Zdravotná sestra mi dala pred operáciou podpísať informovaný súhlas, že som bola poučená o tom, akú operáciu mám podstúpiť a tiež o jej rizikách. Povedala som jej, že ma nikto o ničom nepoučil. Ona mi ale oznámila, že ak ho nepodpíšem, nebudem môcť na operáciu ísť. Opakujem, bez akéhokoľvek poučenia! Mala som veľké bolesti a bála som sa, čo sa mi môže stať, keď operáciu nepodstúpim. Tak som vlastne nemala inú možnosť, ako to podpísať. Doktor I. K. stanovil ako diagnózu chronickú apendicitídu a vykonal apendektómiu. Ten istý výkon urobili aj Katke, ktorú podľa dokumentácie operovali pre akútny zápal apendixu. Operovali ma 30. apríla 2013, no po prebudení z narkózy som pocítila obrovské bolesti pravého stehna, bedra a triesla, ktoré som nikdy predtým nemala,“ vracia sa o šesť rokov dozadu Valéria. „Po operácii  mi na izbu poslali dve praktikantky zo strednej zdravotnej školy, zrejme aby na mňa dávali pozor. Tie však po asi hodine odišli. Žiadny pobyt na pooperačnej izbe a ani žiadny monitoring základných životných funkcií. Rovnako ako u Katky. Na izbe dokonca nebol v mojom dosahu ani žiadny zvonček, ktorým by som si mohla v prípade potreby privolať pomoc. A pritom je to fakultná nemocnica,“ pridáva do paralely oboch príbehov Valéria, ktorú, rovnako ako Katku, doslova dozorovali na izbe miesto zdravotníkov jej rodinní príslušníci.

Pred operáciou musela Viera podpísať informovaný súhlas s tým, že si je vedomá riziká operácie a aj všetko, čo je s ňou spojené. Ona však tvrdí, že nikto ju o ničom nepoučil. Zdroj: Glob.sk/juh

Nepomohla ani asistencia príbuzných

Obe ženy mali isté šťastie aspoň v tom, že Katkina mama je zdravotnou sestrou a Valériina mama dokonca lekárkou. Ako sa ale neskôr ukázalo, tej prvej to pri záchrane života nebolo vôbec nič platné. „Mala som obrovské bolesti stehna, bedra a triesla, problémy s močením a zvracala som, no keďže na izbe nebol zvonček, tak moja mama musela utekať na izbu sestier. Tie sa tam ale s lekárom veselo bavili. Keďže som zvracala, požiadala ich o emetnú misku, ktorú jej len podali a zabávali sa ďalej. Nikto sa neunúval prísť za mnou na izbu a pomôcť mi,“ opisuje otrasný zážitok Valéria, ktorá dúfala, že aspoň pri večernej vizite za ňou lekár príde. „S mamou sme počuli, ako robil vizitu na iných izbách. Na tú moju však nik neprišiel. Mama preto vybehla za primárom, ktorý ma operoval, a ktorý mal v ten deň aj nočnú službu a požiadala ho, aby sa na mňa pozrel. Odbil ju so slovami, že dostávam analgetiká a všetko bude v poriadku. Vyšetriť ma ale neprišiel, hoci bol len pár metrov od mojej izby. A neprišiel ani v noci. Po dvoch hodinách došiel iba neatestovaný lekár, ktorý však moje problémy neriešil,“ skonštatovala smutne. Jej problémy, rovnako ako tie Katkine, sa ale nezáujmom personálu neskončili.

Katka Kelešiová (†25) zomrela v trnavskej nemocnici 1. apríla tohto roka. Zdroj: Archív KK

Dopisovanie v zdravotnej dokumentácii

Veľké bolesti vysvetľovali Valérii v nemocnici tak, že ide o bežný pooperačný stav a má nízky prah citlivosti na bolesť. „Tvárili sa pri tom, akoby hovorili s nejakým hypochondrom. Napriek neustupujúcim bolestiam ma po dvoch dňoch prepustili do domácej rekonvalescencie. Presne takto chceli domov poslať aj Katku, ktorej tiež vraveli, že je precitlivelá, a že pôjde domov,“ pridáva Viera ďalšiu podobnosť s nebohou Katkou. Zvláštne bolo, že do prepúšťacej správy pre jej praktického lekára pretrvávajúce bolesti vôbec neuviedli. „Keď som si neskôr vyžiadala zdravotnú dokumentáciu zistila som, že niektoré zdravotné záznamy sú v nej úplne vymyslené a 26 strán má prebielené číslovanie. Keď som na to upozornila v médiách, nemocnica na mňa podala žalobu za poškodzovanie dobrého mena, ktorú stiahla až po 2,5 roku,“ šokuje Valéria. Aj tu sa ukazuje potreba schváleného zákona, že bielenie, pozmeňovanie a falšovanie zdravotnej dokumentácie je trestným činom. „V posudku, ktorý mi neskôr na našu žiadosť vypracoval renomovaný  český súdny znalec profesor Miloslav Duda, sa tiež uvádza, že je zarážajúce, že vzniknuté problémy po operácii neboli aktívne analyzované skôr a tiež riešené zo strany pracoviska, kde operáciu uskutočnili,“ pokračuje Valéria vo svojom zážitku. Necelé dva mesiace po operácii jej operatér navyše povedal, že už ju ďalej liečiť nebude. Tak si začala hľadať pomoc v iných zdravotníckych zariadeniach.

„Na tomto liste z mojej zdravotnej dokumentácie, ktorý som si vyžiadala, je napísané niečo, čo som vôbec neabsolvovala,“ ukazuje Valéria. Zdroj: Glob.sk/juh

Chcela si pomôcť, no zakázali jej to

Päť mesiacov po operácii vo Fakultnej nemocnici v Trnave Valéria absolvovala na vlastnú žiadosť neurologické EMG vyšetrenie, ktoré preukázalo, že pri operácii sa jej poškodilo niekoľko periférnych nervov, čo bolo príčinou ukrutných bolestí pravej nohy, triesla a bedra. „Šesť týždňov po operácii vyšetrenie na inom pracovisku odhalilo aj to, že hrubé črevo je padnuté na úroveň maternice, čo spôsobovalo obrovské problémy s trávením. Vyšetrenia vo FN Trnava pred operáciou ale žiadnu anomáliu polohy čreva nekonštatovali, ani operatér na začiatku operácie žiadnu takú patológiu nenašiel, čo znamená, že pred operáciou bolo črevo v správnej fyziologickej polohe,“ krúti hlavou nad zisteniami Valéria, ktorá zažila aj ďalší šok. „Podarilo sa nám nájsť zahraničného operatéra, ktorý vyvinul vlastnú metódu fixácie hrubého čreva bez nutnosti jeho odrezania, ktorý bol navyše ochotný prísť na Slovensko a operáciu uskutočniť. Požiadala som preto Fakultnú nemocnicu Trnava o to, aby sa operácia mohla uskutočniť v tejto nemocnici. Oznámili mi však, že operáciu u nich mi neumožnia!“ vysvetľuje Valéria, ktorá sa napriek tomu dala operovať na inom pracovisku. To, čo zažila potom, ju úplne vzalo.

Zvláštne telefonáty lekárovi na Oravu

O jej operáciu sa mal začať veľmi intenzívne zaujímať lekár, ktorý ju operoval v Trnave a bol prítomný aj pri Katkinej operácii. „Niekoľko mesiacov po operácii mi lekár, ktorý bol prítomný pri mojej reoperácii v inej nemocnici, povedal, že mu telefonoval doktor K., ktorý ma v Trnave operoval a chcel od neho vedieť, či som u nich bola reoperovaná. Vyčítal mu, že sa mu to malo dať vedieť. Vyžadoval od tohto lekára, aby porušil lekárske tajomstvo. A to nebolo všetko, lebo lekár, ktorý asistoval pri mojej reoperácii, mal aj iné zvláštne telefonáty z FN Trnava. Tento lekár mi navyše na videozázname podrobne ukázal, kde doktor K. urobil chybu. Počas mojej operácie vo FN Trnava mi vôbec nezistili závažnú gynekologickú diagnózu – endometriózu, hoci v tom čase už bola v mojom organizme prítomná. Ide o ochorenie, ktoré síce nie je zhubné, ale šíri sa ako rakovina. V patologickom vyšetrení (biopsii) je uvedený len makroopis a úplne chýba histologické vyšetrenie (mikroskopický opis),“ vyratúva Valéria.

Podľa Valérie je situácia na trnavskej chirurgii zlá a mali by sa v nej spraviť zmeny k lepšiemu. Zdroj: Glob.sk/juh

Namiesto vyhadzovu iba odvolanie

Valéria, spolu s mamou nebohej Katky, napokon navštívili 4. júla ministerku zdravotníctva, podrobne ju informovali o oboch prípadoch a popísali jej tiež katastrofálne pomery na chirurgickej klinike FN Trnava. „O pár dní neskôr som dostala z trnavskej nemocnice list, v ktorom sa uvádza, že na základe môjho listu zo dňa 14. júna. 2019 bol MUDr. K. odvolaný z funkcie. Máme však za to, že toto opatrenie nie je dostatočné a lekár, ktorý porušuje lekárske tajomstvo a nabáda k tomu aj iného lekára, by v žiadnom prípade nemal pôsobiť vo fakultnej nemocnici, pretože porušenie povinnej mlčanlivosti je porušením základných pracovných povinností a podľa jedného z najlepších slovenských špecialistov na medicínske právo – JUDr. Ivana Humeníka, je dôvodom na ukončenie pracovného pomeru. Napriek všetkému, čo som musela prežiť, FN Trnava ani po šiestich rokoch nie je ochotná pristúpiť na mimosúdne vyrovnanie, pričom peniaze potrebujem na svoju ďalšiu liečbu. Dokonca používa proti mne externú právnu kanceláriu. Som presvedčená, že keby v trnavskej Fakultnej nemocnici boli počúvali, čo som im dlhodobo hovorila a písala o mojich skúsenostiach s touto nemocnicou, a spravili by adekvátnu nápravu, mohol sa Katkin osud vyvíjať úplne inak,“  zakončuje Viera svoj príbeh.

 

Galéria
„Aj tu je vidieť, že do zdravotnej dokumentácii mojej manželky boli robené zásahy,“ ukazuje Valériin manžel Miroslav. Zdroj: Glob.sk/juh
Aj na tomto liste z Vierinej zdravotnej dokumentácie je vidieť, že číslo listu 11 nebolo pôvodne to číslo, ale namiesto druhej jednotky bola trojka. Bola aj prvá jednotka na pôvodnom liste? Zdroj: Glob.sk/juh
Katka (†25) a jej milovaný Filip sa chceli v týchto dňoch brať. Ich šťastie a lásku pretrhla jej zbytočná a nepochopiteľná smrť v trnavskej nemocnici. Zdroj: Archív KK
Tento zápis, ktorý má Valéria vo svojej zdravotnej dokumentácii, je podľa nej dopísaný dodatočne a nič z toho sa nestalo. Zdroj: Glob.sk/juh
Dve operácie slepého črea v sa v trnavskej nemocnici skončili veľmi zle. Katka (†25) po nej zomrela a Valéria (46) má zrejme trvale poškodené zdravie. Zdroj: Archív
navigate_before
navigate_next