Spoločnosť Zahraničné

Po dvoch mesiacoch opäť otvorili v Grécku viaceré staroveké pamiatky

Grécko v pondelok opäť otvorilo všetky archeologické pamiatky - vrátane aténskej Akropoly. Zdroj: pixabay

ATÉNY – Grécko v pondelok opäť otvorilo všetky archeologické pamiatky – vrátane aténskej Akropoly -, ktoré boli v dôsledku koronavírusovej pandémie dva mesiace uzavreté. Informovala o tom agentúra AFP.

 

Otváraciu ceremóniu na Akropole viedla grécka prezidentka Katerina Sakellaropulová. Medzi prítomnými, ktorí mali na tvárach rúška a dodržiavali sprísnené opatrenia a potrebný odstup, bola aj ministerka kultúry Lina Mendoniová, ako aj novinári a zamestnanci.

Ministerstvo kultúry v tejto súvislosti uviedlo, že zabezpečilo deliace steny a návštevné miesta sa vydezinfikovali.

Akropola a ďalšie pamätihodnosti boli zatvorené od polovice marca, rovnako ako tamojšie múzeá. Tie sa majú otvoriť až 15. júna.

Pandémia, s ňou spojené cestovné reštrikcie a rušenie dovolenkových pobytov veľmi tvrdo postihli grécky turistický sektor. Znovuotvorenie pamiatok je súčasťou snáh gréckej vlády o opätovné prilákanie aspoň časti zahraničných návštevníkov.

Grécka vláda zaviedla karanténu relatívne rýchle po vypuknutí koronavírusovej krízy, čo pomohlo udržať nízke počty úmrtí a vážne chorých. Grécko dosiaľ podľa agentúry AP hlásilo 166 úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom a 2834 prípadov nákazy.