Košice Regióny

Po Bratislave sa chystá ďalšia výmena šéfov mestských podnikov. Rovnako sľubujú transparentný výber

Zdroj: TASR / Roman Hanc

KOŠICE – Mesto Košice v piatok oznámilo vyhlásenie výberových konaní na ôsmich riaditeľov mestských podnikov, rozpočtových a príspevkových organizácií. Primátor mesta Jaroslav Polaček deklaroval, že pôjde o transparentný výber za účasti odborníkov a poslancov mesta, súčasťou budú aj verejné vypočutia kandidátov, kde im občania budú môcť klásť otázky.

“Hľadáme manažérov a zároveň aj partnerov v spoločnom úsilí urobiť z Košíc fungujúce mesto, pre ktorých bude prvoradý verejný záujem. Mestské podniky budú prosperovať, len ak ich budú riadiť profesionálni manažéri a manažérky, a nie politickí nominanti. Som presvedčený, že spolu s odborníkmi vyberú komisie tých najlepších, ktorých potom budem môcť predložiť na schválenie poslancom,” uviedol Polaček.

Od piatka do 15. augusta sa môžu uchádzači, ktorí splnia podmienky, prihlasovať na post riaditeľa Dopravného podniku mesta Košice (DPMK), Bytového podniku mesta Košice (BPMK), Tepelného hospodárstva (TEHO) Košice a príspevkovej organizácie K13. V ďalšom kole sa od 15. augusta do 16. septembra budú môcť prihlásiť adepti na riadiace posty Správy mestskej zelene (SMsZ), Strediska sociálnej pomoci (SSP), Knižnice pre mládež mesta Košice (KMMK) a Mestských lesov Košice. Podmienky výberových konaní vrátane kvalifikačných predpokladov budú zverejnené na webstránke mesta, mestských podnikov i v médiách.

Parazitovanie a politikárčenie

Výberová komisia bude pozostávať zo siedmich členov, budú medzi nimi zástupcovia magistrátu, zástupca zamestnancov podniku, odborník na danú oblasť bez prepojenia na daný podnik a zástupcovia poslancov. Na základe bodového hodnotenia komisia odporučí v každom z ôsmich konkurzov najvhodnejšieho kandidáta. Súťaž na výber prvých štyroch riaditeľov by mala byť podľa Polačeka uzavretá do 16. septembra, aby úspešných kandidátov mohlo potvrdiť následné mestské zastupiteľstvo.

Výmena riaditeľov z minulého obdobia bola podľa primátora potrebná, pretože mestské podniky nefungovali správne, zrejme najhoršia situácia bola v dopravnom podniku. “V mestských podnikoch sa parazitovalo, politikárčilo, bolo tam prehnité rodinkárstvo a mnohé zmluvy buď nie sú úplne výhodné, alebo sú jednoducho vysúťažené tak, ako si ja nepredstavujem,” povedal. Z hľadiska možného vyvodenia zodpovednosti v prípade niektorých podnikov podľa jeho slov už konajú orgány činné v trestnom konaní, bližšie to nechcel konkretizovať s tým, aby to nenarušilo priebeh vyšetrovania.