Zahraničné

Po 158 rokoch konečne nie je cudzoložstvo trestné. India tak predbehla niektoré štáty USA

Na snímke Indovia prenášajú sochu boha Ganeša s hlavou slona na vozidle počas preprav na oslavy hinduistického sviatku Chaturti 13. septembra 2018 v Ahmadabáde. Sviatok Chaturti je oslavou narodenia boha Ganeša a je to jeden z najviac oslavovaných hinduistických sviatkov v Indii. Trvá 10 dní a na konci je zvykom sochu Ganeša ponoriť do mora. FOTO TASR/AP

NAÍ DILLÍ – Indický najvyšší súd rozhodol, že cudzoložstvo už nebude trestným činom. Zrušil tak 158 rokov starý zákon ustanovujúci, že muž, ktorý mal pohlavný styk s vydatou ženou bez povolenia jej manžela, je vinný z trestného činu cudzoložstva. Hlavný sudca Dípak Misra vyhlásil, že zákon môže slúžiť ako dôvod pre občianske záležitosti, ako je rozvod, ale “nesmie byť trestným činom”.

Legislatívu z koloniálnych čias na súde napadol 41-ročný Joseph Shine, ktorý tvrdí, že zákon je nespravodlivý a diskriminačný k obom pohlaviam. Na základe daného zákona totiž nebolo možné trestať ženy ako spoluvinníčky a zároveň tiež ženy nemohli podať na súde sťažnosť voči svojmu nevernému manželovi. Muži, ktorých na základe tohto zákona odsúdili, mohli dostať až päťročný trest odňatia slobody alebo pokutu, prípadne oboje. Koľko mužov takto odsúdili, nie je známe, píše spravodajský portál BBC.

Vláda proti konaniu za zrušenie zákona oponovala trvajúc na tom, že cudzoložstvo má zostať trestným činom. “Zmiernenie zákonov o cudzoložstve bude mať dôsledky na posvätnosť manželstiev. Legalizovanie cudzoložstva poruší manželské putá,” argumentoval vládny právny zástupca na súde.

Všetci piati sudcovia najvyššieho súdu, ktorí sa prípadom zaoberali, rozhodli, že predmetný zákon je zastaralý, nespravodlivý a protiústavný. “Staré názory, že muž je páchateľ a žena obeť, už dávno neplatia,” vyjadril sa jeden zo sudcov Rohinton Nariman.

Cudzoložstvo predstavuje porušenie zákona vo viacerých krajinách sveta. Za nelegálne ho považujú napríklad v 21 štátoch USA. Trestným činom je cudzoložstvo tiež v krajinách, kde platí islamské právo šaría, ako napríklad v Iráne, Saudskej Arábii, Afganistane, Pakistane Bangladéši a Somálsku. Trestné je aj v Taiwane a za zločin sa považuje aj v Indonézii.