Domáce Politika

Plénum bude rozhodovať o dôchodku a voľbe ústavných sudcov

Ilustračné foto - Zdroj: TASR/Štefan Puškaš

BRATISLAVA – Definitívne hlasovanie o tom, či slovenská ústava bude obsahovať vek odchodu do dôchodku a začiatok finálnej debaty o tom, ako a či vôbec budú poslanci Národnej rady (NR) SR voliť ústavných sudcov podľa nových pravidiel. To sú zrejme dva najočakávanejšie body v rámci druhého rokovacieho týždňa 35. schôdze parlamentu, ktorá pokračuje v pondelok (22.10.).

Návrh ústavného zákona z dielne koaličného Smeru-SD, ktorý má zastropovať vek odchodu do dôchodku na úrovni 64 rokov, už prešiel rozpravou v druhom čítaní a v utorok (23.10.) má nasledovať definitívne hlasovanie. Potrebných je minimálne 90 hlasov, teda kooperácia koalície aj opozície. Z opozície zatiaľ jasnú podporu vyjadrila ĽSNS, predkladateľom však môžu chýbať hlasy vládneho Mosta-Híd. SaS je proti, šéf OĽaNO Igor Matovič si kladie podmienky.

Jana Vaľová (Smer-SD) predložila pozmeňujúci návrh, podľa ktorého majú mať ženy zníženú maximálnu hranicu dôchodkového veku podľa počtu detí, ktoré vychovali. “Chceme, aby ženy od vychovaného dieťaťa mali možnosť skoršieho odchodu do dôchodku,” skonštatovala. V jej návrhu sa uvádza, že žena má právo na primerané zníženie maximálneho veku potrebného na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe. Ženám, ktoré vychovali jedno dieťa, by mal byť znížený vek odchodu do dôchodku o šesť mesiacov. Matky, ktoré vychovali dve deti, by mali odchádzať do dôchodku o jeden rok skôr a ženy s troma a viac deťmi by mali byť zvýhodnené o rok a pol.

Hlasovať budú aj o ústavnej zmene

V utorok má začať v druhom čítaní diskusia o ďalšej ústavnej zmene, ktorá má vylepšiť kreovanie ústavného súdu. Pôvodný vládny návrh predložený ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom (Most-Híd) by sa mal ešte upraviť. Napríklad minimálny vek kandidátov na ústavných sudcov by mal zostať na súčasných 40 rokoch. Pôvodný návrh počítal so zvýšením na 45 rokov. Smer-SD zatiaľ neuspel s avizovanou zmenou, aby kandidát, ktorý získa v pléne 90 hlasov, sa stal automaticky sudcom a prezident SR by do toho nezasahoval. Predložiť ju ešte môže v pléne. Zmeny pravidiel výberu ústavných sudcov prichádzajú preto, že vo februári sa končí funkčné obdobie deviatim z 13 ústavných sudcov.

Opozícia už avizovala štvoricu zmien, ktorými podmieňuje svoje kladné hlasovanie. Strany žiadajú, aby boli sudcovia zvolení na rôzne dlhé funkčné obdobia a ústavný súd sa tak priebežne obmieňal. Chcú zvýšiť väčšinu potrebnú na zvolenie kandidáta na 90 hlasov, vek ústavných sudov limitovať hornou hranicou 70 rokov a žiadajú tiež zmenu tajnej voľby kandidátov na verejnú.

Z celkovo 88-bodového programu musí plénum otvoriť ešte 25. Hneď v pondelok ráno sa bude hovoriť o voľbe člena Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) a voľbe členov Rady Slovenského pozemkového fondu (SPF). O jedno miesto v Správnej rady ÚPN budú súperiť traja kandidáti, a to Peter Juščák, Branislav Borovský a Matej Medvecký. Do Rady SPF majú poslanci zvoliť šiestich zástupcov. Kandidujú Marek Gocník, Jaroslav Lovašš, Milan Hauer, Igora Chovan, Radoslava Hruška a Zoltán Lörincz.