Politika Spoločnosť Top Zahraničné

Plánujete návštevu vianočných trhov vo Viedni? USA varujú pred terorom

Veľvyslanectvo USA odporúča byť počas návštevy vianočných trhov vo Viedni opatrnosť. (TASR/AP)

BRATISLAVA – Atmosféra vianočných trhov vo Viedni láka mnoho ľudí na ich návštevu. Aj Slováci sa nechajú zlákať a vyberú sa do vysvietenej metropoly Rakúska. Lenže teraz prišlo veľvyslanectvo USA s varovaním. Nabáda na väčšiu ostražitosť.

 

Presne na začiatku vianočnej sezóny vydalo americké veľvyslanectvo v Rakúsku bezpečnostné varovanie. “Počas obdobia prázdnin sú bezpečnostné opatrenia v Rakúsku kvôli hrozbe medzinárodných teroristických organizácií a osôb inšpirovaných extrémistickými ideológiami v celej Európe, ešte viac posilnené. Extrémisti sa aj naďalej sústredia na turistické centrá, nákupné strediská, letiská, kluby, reštaurácie, kultúrne pamiatky, dopravné uzly a ďalšie mäkké ciele, ktoré navštevujú ľudia zo Západu.”

Preventívne opatrenia

Veľvyslanectvo preto radí zaviesť preventívne opatrenia. Americkí občania sa majú podľa možností vyhýbať miestam, kde sa zdržiava veľa ľudí a v princípe majú byť stále bdelí. Okrem toho im veľvyslanectvo odporúča informovať sa o aktuálnej situácii v miestnych médiách.

Podobné bezpečnostné varovania nie sú najmä pred Vianocami ničím neobvyklým. Zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne konkrétne indície k tomu, že by v Rakúsku priamo hrozil teroristický útok. Už v roku 2015 boli počas adventu v krajine posilnené bezpečnostné opatrenia. V rámci nich sú intenzívnejšie chránené miesta, ako sú napríklad vianočné trhy.

Veľvyslanectvo nabáda k opatrnosti. Screenshot