Domáce Spoločnosť Top

Ďalší úspech Petry Vlhovej. Za slalom si odnáša bronz

Vlhovej sa túto sezónu skutočne darí. Zdroj: TASR / Martin Baumann

ARE – Slovenská lyžiarka Petra Vlhová získala na majstrovstvách sveta v Are bronz v slalome. Dvadsaťtriročná pretekárka si tak zo Švédska odnáša kompletnú medailovú zbierku, keďže vo štvrtok sa stala majsterkou sveta v obrovskom slalome a v kombinácii získala striebro.

 

Štvrtý titul v slalome z MS v sérii si vybojovala Američanka Mikaela Shiffrinová časom 1:57,05 min, čím vytvorila historický rekord. Druhá bola s mankom 0,58 s domáca Anna Swennová Larssonová, pre ktorú to bol premiérový kov z MS, tretia Vlhová stratila 1,03 s.

“Veľmi som chcela získať medailu, ale trať bola ťažká. Necítila som sa až tak dobre, no potom som proste nechala ísť lyže. Až v cieli som videla, že mám dobrý náskok. Následné čakanie bolo veľmi napínavé, na rade boli ešte Mikaela, Anna a Wendy. Anna a Mikaela išli predo mňa, Wendy však spravila chybu a ja som bola tretia. Mám tri medaily, to som vôbec nečakala, je to úžasné. A to úžasné povzbudzovanie, ktoré cítim zo Slovenska… Teraz sa musím zregenerovať a nabrať sily na ďalšie preteky,” povedal Vlhová pre ORF.

Situáciu komplikoval vietor a hmla

Situáciu v 1. kole trochu skomplikovali hmla a mierny vietor, organizátori museli spevniť sneh chémiou. Najlepšie sa s podmienkami v 1. kole svojho trénera vyrovnala Holdenerová so štartovým číslom 3, ktorá získala náskok na súperky najmä v spodnej časti trate. Trojnásobná obhajkyňa titulu Shiffrinová sa nedopustila veľkej chyby, no jej jazde chýbala energia a vtesnala sa pred ňu aj Swennová Larssonová s agresívnejším prejavom.

Vlhová štartovala ako šiesta v poradí, išla opatrnejšie ako líderka zo Švajčiarska a po menších zaváhaniach v hornej časti už na prvom medzičase strácala: “Od začiatku som nechytila rytmus, tam som stratila dosť veľa času, aj som to cítila. Potom som sa do toho dostala, od stredu do konca to nebolo také zlé,” uviedla slovenská reprezentantka v cieli prvého kola.

V ňom finišovala s mankom 0,46 sekundy, čo jej však v druhom kole (14.30) dávalo stále výbornú šancu zabojovať o cenné kovy. Prvých šesť pretekárok po úvodnej jazde delilo len 56 stotín sekundy: “Je to veľmi natesno, všetko je otvorené. V druhom kole nemám čo stratiť, budem sa snažiť čo najviac riskovať. Môžem len získať, uvidíme, aké budú podmienky, je to veľmi náročný deň. Už len potrebujem nájsť najväčšiu silu v sebe samej.”

Niekoľko chýb

V druhom kole vyrazila na trať z adeptiek na medaily ako prvá Frida Hansdotterová, v hornej časti však spravila tri veľké chyby a prišla o šancu na cenný kov. Po nej už vyštartovala Vlhová, od úvodu nasadila vysoké tempo, hlavne spodnú časť zajazdila výborne a do cieľa prišla s náskokom 1,36 s, keď dovtedy predviedla najlepšie 2. kolo.

Katharina Liensbergerová ju neprekonala, no Shiffrinová následne ukázala fantastický výkon a v cieli zdolala Vlhovú o sekundu a tri stotiny. Slovenku zdolala aj Swennová Larssonová, no líderka prvého kola Holdenerová spravila obrovskú chybu, vďaka ktorej zostala Vlhovej tretia priečka a tak skompletizovala medailovú zbierku zo šampionát.

Žiadny lyžiar či lyžiarka doteraz nezískali štyri zlaté medaily v jednej disciplíne z MS v sérii. Podarilo sa to až dvadsaťtriročnej Shiffrinovej, ktorá vyhrala slalom postupne v Schladmingu 2013, Beaver Creeku 2015, St. Moritzi 2017 a teraz vo Are.

Slzy dojatia

Po prvom kole sa sťažovala na prechladnutie a hovorila, že má “málo energie”, v druhom to však vôbec nebolo poznať a po fantastickej jazde triumfovala. V Are to bola už jej tretia medaila, zlato získala v super-G, v obráku pridala bronz, na svetových šampionátoch ich nazbierala dokopy sedem (5-1-1).

Pred televíznymi kamerami sa od dojatia rozplakala: “Cítim sa tak… och, je až smiešne, že tu takto plačem. Vedela som, že musím ísť na plný plyn a poriadne som sa do toho oprela. Je neuveriteľné, že som to nakoniec dokázala. Pre nádchu bolo ťažké dýchať. Najťažšie bolo zostať fit,” povedala.

Obrovskú radosť mala aj druhá Swennová Larssonová. “Som taká šťastná. Nemyslela som si, že sa udržím pred Petrou. Ale z jazdy som mala dobrý pocit. Vedel som, že nemôžem spraviť žiadnu chybu. Získať striebro pre Švédsko je úžasné,” uviedla.