Domáce Šport Top

Peter Sagan sa dopustil taktických chýb. Takmer ho stáli zelený dres

Slovenský cyklista Peter Sagan je aj po štvrtej etape Tour de France v zelenom drese lídra bodovacej súťaže. Zdroj: facebook letour.com

BRATISLAVA – Päť kategorizovaných stúpaní, jedna štvrtej, tri tretej a cieľové stúpanie prvej kategórie. To bol profil štvrtej etapy Tour de France, ktorá mala dĺžku iba 156 kilometrov, no bola prvou horskou v itinerári tohtoročných pretekov.

 

Profil trate naznačoval, že by sa mohlo meniť nielen celkové poradie, ale aj majitelia jednotlivých dresov. Najmä záverečný kopec Orcieres- Merlette s dĺžkou 7,1 kilometra a priemerným sklonom 6,7 percenta bol ako stvorený na nástupy a úniky. Celkovo to mal byť tvrdý deň pre cyklistov, ktorých čakalo 3 000 výškových metrov. Vôbec prvé štyri etapy sú najťažšie na Tour de France za posledných 41 rokov, kedy na úvod trpeli jazdci v Pyrenejách.

Dojazd na Orcieres – Merlette sa naposledy išiel na Tour v roku 1981, kedy tu vyhral Laurent Fignon pred Gregom LeMondom. Jeho cieľ je vo výške 1 825 metrov a má úseky, ktoré majú sklon cez 10 percent. Navyše sa tu svojho času skončila éra Eddyho Merckxa, ktorý tu v roku 1971 nestačil na Španiela Luisa Ocaňu. “Je to kopec, kde nemôžete vyhrať Tour, ale kde môžete stratiť. Musíte si tu poriadne strážiť súperov a byť pripravený útočiť,” povedal pred etapou Nairo Quintana.

Peter Sagan

Peter Sagan sa pred štvrtou etapou obliekol už oficiálne do zeleného dresu lídra bodovacej súťaže, keď doposiaľ ho mal v druhej iba prepožičaný od Alexandra Kristoffa. Sagan má 79 bodov, Kristoff o dva menej a Bennett ich nazbieral 74. “Som šťastný, že mám zelený dres, je pekné ho nosiť a urobím všetko pre to, aby som ho udržal až do Paríža,” povedal Sagan v cieli.

Vo štvrtej etape bol prioritou slovenského cyklistu rýchlostná prémia na 51. kilometri, kde bolo v hre 20 bodov za prvé miesto. Ale adeptov na Saganov skalp  bolo viac než dosť. Takmer všetci elitní špurtéri. Veľmi pravdepodobný bol aj variant s hromadným únikom hneď po štarte, čím by sa etapa rozdelila na dve časti. Na súboj o víťazstvo v etape a na súboj o žltý dres.

Štvrtá etapa

Tým, že je na trati až päť horských prémií a etapa nebola extra dlhá, očakávalo sa, že tempo bude vysoké. Lídrom pretekov bol Julian Alaphilippe, ktorý patril aj do okruhu favoritov. Záverečný kopec nie je totiž ani extra dlhý, ani prudký a kontinuálne stúpanie by mohlo Francúzovi vyhovovať. Miernejší sklon bol výhodou aj pre Primoža Rogliča, Tadeja Pogačara, Sergia Higuitu, Egan Bernala, Miguela Angela Lopéza alebo Adama Yatesa.

Otázne bolo, aká bude taktika tímu Jumbo a Ineos, ktoré mali v zálohe aj Toma Dumoulina, Wouta van Aerta, Ricarda Carapaza. Spomínali sa však aj mená ako Tibaut Pinot či Dan Martin. Dôležitú úlohu malo počasie. Malo byť slnečno s miernym vetrom, ale bez dažďa. V Alpách ale nie je nikdy nič isté a na mokrej ceste by sa predetapové prognózny zmenil na prach.

Čo sa dialo 

Hneď po štarte na nič nečakala šestica Nils Politt, Krists Neilands, Mathieu Burgaudeau, Alexis Vuillermoz, Tiesj Benoot a Quentin Pacher. Napálili to pekne od podlahy, ich priemer bol takmer 50 kilometrov za hodinu. Pelotón ich nechal žiť a tak postupne získali až 4-minútový náskok. Čakalo sa na úvodné kopce a rýchlostnú prémiu. To boli prvé orientačné body 4. etapy a rýchlostná prémia zelený dres pekne zamotala.

Šestica v úniku si podelila najviac bodov, no za nimi to bol boj. Siedmy bol Sam Bennett a pripísal si 9 bodov, Sagan bol v tejto skupine až piaty, stratil päť bodov na Bennetta a v priebežnom poradí boli na tom obaja rovnako. Sagan mal však lepšie postavenie v celkovej klasifikácii a tak mu zelený dres zostal. Bola to taktická chyba slovenského cyklistu, ktorý si neustrážil Bennetta. Prísť o prvé miesto v bodovačke na rýchlostnej prémii by bola veľká irónia.

 

Záver etapy

Na trati sa potom dlho nič zaujímavé nedialo. Skupina vpredu spolupracovala a z pokoja sa nechala vyrušiť iba pri horských prémiách, ktoré si delila. Nezáživné ticho pred búrkou malo uťať až finále na Orcieres-Merlette. Pod záverečný kopec prišiel pelotón pokope a až tu sa konečne začalo niečo diať. Už muselo, ak sa malo meniť poradie v prvej desiatke celkového poradia, respektíve prezliekať žltý dres. Peter Sagan a ďalší špurtéri sa z hlavného balíka odpojili 20 kilometrov pred cieľom a záver absolvovali bez stresu a v časovom limite. Etapový triumf bol v réžií iných cyklistov.

Ešte pred finišom pobavil televíznych komentátorov akrobatický pád a kotrmelec Tiesja Benoota, ktorý v jednom zjazde neskoro išiel na brzdy a potom sa šmýkal po zvodidlách. V záverečnom stúpaní sa hlavný balík scvrkol na 50 cyklistov, tempo sa výrazne zvýšilo a začala sa veľká taktická bitka. Vyčkávalo sa, komu skôr puknú nervy. Jumbo si všetko neskutočne kontrolovalo, vpredu malo šesť jazdcov. Na méte kilometer pred cieľom bola na špici stále 15-členná skupina. Tempo bolo extrémne až nastúpil Martin, Roglič a Alaphilippe, aby napokon vyhral najväčší favorit Tour Roglič, pred ďalším Slovincom Pogačarom a Martinom. Alaphilippe bol štvrtý a ostal v žltom drese lídra celkovej klasifikácie.

“Dnes to bolo pre mňa len tak-tak. Naozaj náročná etapa. Apoň som získal nejaké body. Uvidíme, čo bude zajtra. Videl som finiš, ten by mi mohol vyhovovať,” uviedol Sagan na webe TdF. “Som späť. Každý deň sa cítim lepšie a dokázal som, že som sa dobre pripravil. Dnes to boli rýchle a náročné preteky. Chlapci odviedli dobú prácu. Ja som bol tam, kde som mal byť, takže som v záverečnom špurte mohol zabojovať o víťazstvo,” citovala agentúra AP 30-ročného Slovinca

4. etapa Orcieres-Merlette (160.5 km)

1. Primož Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) 4:07:47 h, 2. Tadej Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates), 3. Guillaume Martin (Fr./Cofidis), 4. Nairo Quintana (Kol./Team Arkea-Samsic), 5. Julian Alaphilippe (Fr./Deceuninck-Quick-Step), 6. Miguel Angel Lopez (Kol./Astana), 7. Egan Arley Bernal (Kol./Ineos Grenadiers), 8. Thibaut Pinot (Fr./Groupama-FDJ), 9. Mikel Landa Meana (Šp./Bahrain-McLaren, 10. Adam Yates (V. Brit./Mitchelton-Scott) všetci rovnaký čas ako víťaz, … 125. Peter SAGAN (SR/Bora-hansgrohe) +16:09 min

Celkové poradie

1. Alaphilippe 18:07:04 h, 2. Yates +4 s, 3. Roglič +7, 4. Pogačar +11, 5. Martin +13, 6. Bernal, 7. Tom Dumoulin (Hol./Jumbo-Visma), 8. Esteban Chaves (Kol./Mitchelton-Scott), 9. Quintana, 10. Lopez všetci +17, … 101. SAGAN +34:09 min.

Bodovacia súťaž

1. SAGAN 83 b, 2. BENNETT 83, 3. Alexander Kristoff (Nór./SAE-Team Emirates) 80