Domáce Politika Top

Peter Pellegrini v Bruseli: Za čo sa postavil nový premiér?

BRUSEL – Po tom, ako Petra Pellegriniho vo štvrtok ráno prezident vymenoval za premiéra, stihol sa ešte v ten deň popoludní zúčastniť aj summitu Európskej rady v Bruseli. Na ňom prezentoval pokračujúce proeurópske smerovanie krajiny aj pod jeho vedením.

So svojimi náprotivkami hovoril aj o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, pričom zdôraznil, že trvá na čo najrýchlejšom a transparentnom vyšetrení celého prípadu. Pellegrini sa v Bruseli snažil ozrejmiť aj momentálnu politickú situáciu na Slovensku, ktorá prešla za posledný mesiac turbulentným obdobím.

Veľká česť

„Bola pre mňa obrovská česť zastupovať Slovensko na summite Európskej rady. Dnes som počas mojej skrátenej účasti na summite vyslal dve jasné posolstvá. Informoval som o aktuálnej politickej situácii u nás, čo sa na Slovensku stalo a prečo došlo k zmenám aj na úrovni vlády a predsedu vlády. Potvrdil som, že prvoradou úlohou novovzniknutej vlády, ako aj všetkých orgánov, ktoré sú za to zodpovedné, bude transparentné a čo najrýchlejšie vyšetrenie vraždy dvoch mladých ľudí, o ktorých vedeli a boli informovaní aj kolegovia z iných krajín,” povedal po summite Pellegrini.

Podľa predsedu vlády SR z reakcie ostatných kolegov na summite nemal pocit, že by po tom, čo sa stalo na Slovensku, brali ostatné členské krajiny EÚ našu krajinu “inak”. Aj ostatné krajiny podľa neho čakajú na výsledky vyšetrovania a nechcú robiť unáhlené závery.

Proeurópsky kurz Slovenska

Súčasne premiér ubezpečil na summite, že vláda SR pod jeho vedením bude držať jasný proeurópsky kurz aj naďalej. „Chceme byť naďalej súčasťou diskusie o budúcnosti Európskej únie a o jej fungovaní v najbližších mesiacoch a rokoch,” dodal Pellegrini.

Nový slovenský premiér sa musel ospravedlniť a odísť zo summitu už vo štvrtok večer, pretože v piatok ráno o 9:00 sa vláda pod jeho vedením bude uchádzať o dôveru Národnej rady SR. Predseda vlády preto požiadal o zastupovanie na summite v piatok premiéra Českej republiky Andrej Babiša, ktorý požiadavku prijal. Zároveň na zasadnutí Euroskupiny bude Slovensko zastupovať rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Foto: SITA/AP/Olivier Matthys